Не так швидко, як ми прогнозували, але американський лідер Дональд Трамп розморозив ситуацію у Перській затоці, танкери попливли до клієнтів і вартість палива пішла вниз. Але завдяки черговій війні на Близькому Cході хтось добре збагатився.
Найбільшими вигодонабувачами традиційно стали великі нафтовидобувні компанії та експортери енергоносіїв. Зростання цін на нафту одразу підвищує їхні доходи та прибутки. Розглянемо, кому повезло збільшити статки завдяки блокуванню Ормузької протоки.
Європейський сектор
Серед компаній, чиї акції найбільше виграли від стрибка нафтових котирувань під час конфлікту між Ізраїлем та Іраном найбільше отримала компанії TotalEnergies, Eni та Equinor. Акції державної норвезької міжнародної енергетичної компанії Equinor за окремі періоди зростали більш ніж на 20%. На тлі стрибка нафтових котирувань акції компанії на біржі в Осло за один із торгових днів додали близько 2,7%, випередивши багатьох конкурентів, оскільки інвестори очікували збільшення доходів компанії від високих цін на нафту та газ.
Інвестори активно купували папери Equinor з кількох причин:
- компанія є одним із найбільших виробників нафти та газу в Європі;
- значна частина її видобутку припадає на Норвезький континентальний шельф, який не залежить від постачання через Ормузьку протоку;
- зростання цін на нафту та газ майже миттєво покращує фінансові показники компанії;
- Equinor є ключовим постачальником газу до Європи, тому будь-які ризики для поставок енергоносіїв із Близького Сходу підвищують інтерес інвесторів до її акцій.
На піку ескалації Brent піднімалася до 76–78 доларів за барель, що стало одним із найвищих рівнів з початку року. Саме на цьому тлі акції європейських нафтових компаній, включно з Equinor, демонстрували найкращу динаміку серед секторів європейського фондового ринку.
Американський сектор
На ринку США найбільше вигоди отримали компанії Exxon Mobil, Chevron та ConocoPhillips. Але Occidental Petroleum вважається одним із головних бенефіціарів високих цін на нафту через значну концентрацію видобутку в Пермському басейні. Акції компанії під час ескалації конфлікту на Близькому Сході додавали близько 5%.
Акції Exxon Mobil в окремі дні зростали на 3–5%. Інвестори розглядали Exxon як одного з головних бенефіціарів через великі обсяги видобутку в США, особливо в Пермському басейні. Папери Chevron також помітно дорожчали на тлі зростання нафтових котирувань. Компанія отримувала вигоду від вищих цін на нафту та значної присутності у сланцевому секторі США.
В окремі торгові сесії акції ConocoPhillips зростали на 4–5%. Близько трьох чвертей прибутку компанії забезпечують США, Канада та Аляска, тому подорожчання нафти майже напряму покращує її фінансові результати.
Якщо оцінювати не за абсолютним прибутком, а за чутливістю до зростання нафтових цін, то найбільше виграли саме Occidental Petroleum, ConocoPhillips та EOG Resources. Якщо ж дивитися на додатковий грошовий потік у доларах, то лідерами стали Exxon Mobil та Chevron, оскільки навіть невелике подорожчання нафти приносить їм мільярди доларів додаткової виручки завдяки величезним обсягам видобутку.
Від золота до кібербезпеки
Не лише енергетичні компанії виграли від війни, яку Дональд Трамп розв’язав разом із прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу. Серед неенергетичних компаній найбільше виграли насамперед оборонні, кібербезпекові та окремі судноплавні компанії.
Найбільшими бенефіціарами стали виробники озброєнь. Інвестори очікували зростання військових замовлень через ризик розширення конфлікту на Близькому Сході. Після початку ізраїльських ударів акції Northrop Grumman, Lockheed Martin, RTX та L3Harris Technologies помітно зросли. Американська військово-промислова компанія, що працює в галузі електроніки та інформаційних технологій, суднобудуванні, авіакосмічній галузі Northrop Grumman в окремі дні додавала близько 4%. А американська Lockheed Martin, що спеціалізується в галузі авіабудування, авіакосмічної техніки, суднобудування, автоматизації поштових служб та аеропортової логістики — понад 3%.
Інвестори також звернули увагу на компанії, пов’язані з кіберзахистом. Логіка проста: будь-яка велика геополітична криза підвищує ризик кібератак на державні установи, банки, енергетичні компанії та військові системи. Серед потенційних вигодонабувачів аналітики називали CrowdStrike, Palo Alto Networks та Check Point Software.
Загроза для Ормузької протоки та судноплавства в Перській затоці призвела до очікувань підвищення фрахтових ставок і страхових премій. На цьому тлі інвестори купували акції контейнерних і суховантажних перевізників. Серед компаній, які перебували у фокусі ринку, опинилася данська компанія Maersk, що проводить діяльність у багатьох галузях економіки, насамперед транспорті та енергетиці,. Також піднялися у ціні німецька компанія з міжнародних перевезень та контейнерних перевезень Hapag-Lloyd AG та один з провідних перевізників у світовій галузі контейнерних перевезень.
Ще одним прихованим бенефіціаром війни стали виробники золота. Під час загострення конфлікту золото традиційно дорожчає як “тиха гавань” для інвесторів. У червні 2025 року ціни на золото зросли майже на 1%, що підтримало акції золотодобувних компаній.
Вигодонабувачі миру
Якщо нинішнє перемир’я на Близькому Сході переросте у стійке припинення війни, то ринки, найімовірніше, почнуть відігравати так званий «peace trade» — перехід капіталу із захисних активів у сектори, які постраждали від високих цін на нафту та геополітичної напруги. І тут вже зміниться ландшафт вигодонабувачів.
Головними переможцями можуть стати:
- авіакомпанії — через здешевлення авіапального;
- туристичний сектор (готелі, туристичні оператори, онлайн-сервіси бронювання);
- логістичні та транспортні компанії;
- автовиробники та споживчий сектор, оскільки дешевше пальне залишає більше коштів у споживачів;
- технологічні компанії, якщо зниження цін на енергоносії допоможе стримати інфляцію та наблизить зниження процентних ставок.
Вже зараз ринок показує таку реакцію. Після зниження нафтових цін до довоєнних рівнів акції американських авіакомпаній зросли на 3–7%, а індекс авіаперевізників США досяг історичного максимуму. Також суттєво додали в ціні туристичні компанії Booking Holdings та Expedia.
Натомість нафтовидобувні компанії, виробники озброєнь, золотодобувні компанії та інші активи, які вигравали від «премії за ризик» тепер в аутсайдерах. Світ ринкової економіки доволі мінливий і в кінцевому результати у виграші не всі.

