Збільшення військового збору з 1,5% до 5% у першому кварталі 2025 року не вплине суттєво на умови розміщення депозитів для фізичних осіб. Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ, зазначив, що комерційні банки продовжать активно змагатися за нових вкладників. Очікується, що на початку 2025 року облікова ставка та дохідність за 3-місячними депозитними сертифікатами, які визначають рівень відсотків для громадян, залишаться без змін.
“У листопаді та грудні поточного року фіксується прискорення інфляції до 11%. За прогнозами Нацбанку, ця тенденція збережеться і на початку 2025 року. Саме тому наразі відсутні економічні умови для зниження облікової ставки та ставки за 3-місячними депсертифікатами. Отже, дохідність гривневих депозитів не зазнає суттєвих змін”, — підкреслив банкір.
За прогнозами, у першому кварталі 2025 року середні ставки за гривневими депозитами становитимуть:
- Ультракороткі вклади (3–6 міс.) — 9,5% річних;
- Вклади на 9 міс. — 1 рік — 11% річних;
- Депозити на 1–2,5 роки — 13% річних.
Банки, ймовірно, продовжать акційні пропозиції, започатковані перед святами, дозволяючи вкладникам отримати додаткові 0,5–1 в.п. до базових ставок. Це робить умови розміщення депозитів ще вигіднішими.
“Комбанки в першу чергу фокусуватимуться на утриманні наявних клієнтів та спонукатимуть їх розміщувати вклади в одній фінансовій установі. Залучення нових клієнтів здійснюватиметься не лише за допомогою більш вигідних ставок, а й завдяки додатковим перевагам, наприклад, лояльними умовами дострокового розірвання, збільшеними відсотками на картковий залишок, або ж додатковими бонусними відсотками за розміщення великих сум тощо. Адже “заохочення” є найкращим стимулом в час, коли панує невизначеність, як в економіці, так і на фронті. Але найголовніший фактор, що впливатиме на ухвалення рішення громадян про розміщення коштів, — це намагання вберегти заощадження від інфляції”, — зазначив Дмитро Замотаєв.
Експерт вважає, що на початку 2025 року понад 80% нових депозитів припадатимуть на ультракороткі (3–6 місяців) та довгострокові вклади (понад 1 рік). Однак, після підвищення військового збору, популярність ультракоротких вкладів може різко знизитися через нездатність захистити кошти від інфляції. Натомість довгострокові депозити залишатимуться привабливими завдяки їх здатності компенсувати інфляційні втрати завдяки вищим відсоткам.
Експерт зазначає, що в першому кварталі 2025 року клієнти обиратимуть ультракороткі вклади переважно через прагнення мінімізувати інфляційні втрати. А також зберегти швидкий доступ до своїх коштів у період економічної й воєнної нестабільності. Короткий термін таких вкладів дозволяє уникнути проблем із розірванням договору в разі термінової потреби. Водночас популярність довгострокових вкладів (понад 1 рік) буде обумовлена можливістю забезпечити збереження коштів і отримання доходу. Дмитро Замотаєв підкреслив, що банки активно стимулюють розвиток довгострокових депозитів для підтримки кредитування і кращих ставок.
“Розуміємо, що в сучасних умовах інфляція не є статичною. Принаймні у другій половині 2025 року очікується її зниження до 7%, що автоматично вплине на “вагу” отриманих відсотків за депозитами. За нашими розрахунками, оформивши на початку прийдешнього року вклад на 1 рік і більше, громадянин зможе отримати 3-4% чистого прибутку, адже максимальні ставки на довготривалі депозити з урахуванням акційних пропозицій сягають 16% річних. Комбанки будуть всіляко заохочувати громадян розміщувати кошти на тривалий термін, адже це дасть змогу не лише розвивати, а й покращити умови їх кредитних програм”, — розповів банкір.
За його словами, в першому кварталі 2025 року кількість нових вкладів фізичних осіб може зрости на 3-5% порівняно з четвертим кварталом 2024 року. Водночас активність вкладників залежатиме від економічних факторів, таких як інфляція, валютні курси, міжнародна фінансова допомога та резерви країни. Серед непрямих впливів він відзначає перебої з електропостачанням, ситуацію на фронті та зовнішньополітичні обставини, зокрема дії президента США Дональда Трампа щодо України.
“Навряд чи можна вважати, що початок каденції президента США Дональда Трампа може якось вплинути на наміри українців розмістити кошти на депозитах. Водночас є низка побічних факторів, пов’язаних саме з діяльністю американського президента: це обсяг надаваної фінансово-воєнної допомоги, взяття до уваги інтересів України на можливих перемовинах з країною-агресоркою. Проте ми схильні вважати, що у першому кварталі наступного року позитивна динаміка кількості нових вкладів збережеться, що стане найкращим свідченням довіри громадян впроваджуваної економічної стратегії країни, до банківської системи, а також до національної валюти”, — підсумував Дмитро Замотаєв.