Світова торгівля діамантами зазнала серйозного уповільнення, оскільки нові мита, введені адміністрацією Дональда Трампа, значно вплинули на ринок, оцінюваний в 82 мільярди доларів. Поставки через один з основних центрів торгівлі – Антверпен – обвалилися на 85%.
Повідомляє видання Financial Times
Введення мит на діаманти
Протягом березня 2025 року США запровадили базове мито в розмірі 10% на імпорт діамантів, а також анонсували додаткові заходи залежно від країни походження товару. Хоча ці мита були тимчасово призупинені на 90 днів, базова ставка вже вплинула на ринок, спричинивши серйозне сповільнення.
Американський ринок, який споживає близько половини всіх світових діамантів, повністю залежить від імпорту, адже в країні немає власних родовищ. Тому введення мита на діаманти стало суттєвим ударом для глобальної індустрії.
За словами Карен Рентмістерс, генеральної директорки Антверпенського алмазного центру, введення мит на діаманти стало важким ударом, порівнюваним із наслідками пандемії. Після запровадження мита потік діамантів через Антверпен фактично припинився, що серйозно вплинуло на постачання.
Вплив на індійську індустрію
Індійська індустрія, яка забезпечує понад 90% світового ринку обробки діамантів, також знаходиться під загрозою. Якщо США введуть 27-відсоткове мито на індійські товари, країна може втратити мільярди доларів у вигляді доходів.
Однією з найбільших організацій, що займаються сертифікацією діамантів, є Gemological Institute of America (GIA), яка шукає шляхи розширення своїх послуг в інших країнах, таких як Дубай та Гонконг.
Найбільший у світі роздрібний продавець діамантових прикрас Signet Jewelers попередив своїх постачальників, що не компенсуватиме витрати, пов’язані з новими митами, і намагатиметься швидко доставити замовлення до США.
Індустрія діамантів вже кілька років переживає складні часи, зокрема через зменшення попиту після пандемії та зростаючу конкуренцію зі сторони синтетичних каменів. Експерти прогнозують, що торгова війна США та Китаю ще більше погіршить ситуацію, зменшуючи попит і порушуючи глобальні ланцюги постачання. У 2025 році аналітики очікують падіння доходів галузі на 2%, замість раніше прогнозованого зростання на 5%.