В Україні темпи кредитування продовжують залишатися надзвичайно низькими, що негативно впливає на економічне відновлення країни. За перший квартал 2025 року кредитний портфель українських банків зріс лише на 3,3%, що не відповідає потребам бізнесу та економіки в цілому.
Про це повідомив Данило Гетманцев, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики
Прогноз щодо кредитного портфеля
За його словами, при такому темпі зростання до кінця року кредитний портфель сягне лише 1260 млрд грн, а проникнення кредитів в економіку залишатиметься на рівні 14,4% ВВП. Це майже сходиться з мінімумом минулого року (14,5% ВВП) і значно нижче рівня до війни, коли цей показник досягав 19,1% ВВП. У 2019 році він становив 25,9%.
“Попри номінальне збільшення кредитування, обсяги кредитного портфеля, порівняно з економікою, за нинішніх тенденцій продовжать зменшуватись або, у кращому випадку, будуть стагнувати”, — зазначив Гетманцев.
Заходи для розвитку
Народний депутат також підкреслив, що для стабільного економічного зростання Україна повинна досягти рівня кредитування не менше 20% ВВП, що потребує приросту кредитного портфеля на 600 млрд грн щорічно.
Серед заходів, які можуть допомогти прискорити цей процес, Гетманцев назвав створення національної установи розвитку, яка буде фінансувати проєкти з підвищеним ризиком, оновлення програми “5-7-9”, цільове кредитування для секторів з високою доданою вартістю та підтримка підприємств у постраждалих регіонах.
“Наразі є всі умови для збільшення кредитування. Банки мають достатню ліквідність, високий рівень прибутковості та належну капіталізацію. Однак найголовніше — економіка країни гостро потребує доступних та достатніх кредитних ресурсів для відновлення”, — наголосив він.
Для покращення ситуації, за словами Гетманцева, необхідно знайти шляхи для полегшення доступу до фінансування для малого і середнього бізнесу, що є основою економічного відновлення України.
Нагадаємо
У попередніх матеріалах видання Invest News повідомляло, що в Україні заборгованість за мікрокредитами на початок 2025 року перевищила 15,7 млрд грн, що на 1,7 раза більше, ніж рік тому, коли вона становила 9,3 млрд грн.