Середа, 15 Січня, 2025

Війна та економічні ризики залишаються головними бар’єрами для ринку житла в Україні

Останні новини в світі

Попри сприятливі цінові умови на ринку нерухомості, українці все ще обережно ставляться до придбання житла через продовження воєнних ризиків. Такі дані наводять фахівці Національного банку у своєму грудневому Звіті про фінансову стабільність.

Пише видання Epravda

Ціни та попит

НБУ відзначає, що ціни на нерухомість стали більш привабливими порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення РФ. Це підтверджується зниженням показника “ціна до оренди”, що робить покупку житла вигіднішою за оренду. Також спостерігається зниження “ціни до доходу”, що дозволяє родині середнього достатку купити 70 кв.м житла в Києві за суму, еквівалентну її 10-річному доходу.

Однак попит на нерухомість поки не відновився до рівня до війни. Зростання активності на ринку відбувається повільно, хоча ринок почав демонструвати ознаки пожвавлення. Ціни на вторинному ринку у столиці та на заході країни залишаються стабільними, в той час, як в інших регіонах спостерігається їх поступове зниження. Однак покупці все ще мають перевагу на ринку, оскільки фактична ціна квартир зазвичай на чверть нижча за ціни, вказані в оголошеннях.

Первинний ринок та іпотека

На первинному ринку житла ситуація інша: тут ціни зростають, особливо в західних регіонах, але будівництво нового житла відбувається повільно через дефіцит ресурсів, зокрема робочої сили. Це створює ризик дефіциту нових якісних об’єктів у майбутньому.

Іпотечний ринок також показує спад: частка угод із залученням іпотеки в другому півріччі 2024 року знизилася до 4%, що є рівнем, порівняним з показниками 2021 року. Причина цього – уповільнення програми “єОселя” через зміни її умов та обмеження ресурсів.

Нагадаємо

Видання Investnews раніше повідомляло, що державна програма “єОселя” суттєво впливає на ринок іпотеки в Україні, обмежуючи можливості для розвитку ринкових продуктів.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні