Четвер, 23 Січня, 2025

ЄЦБ знизив процентні ставки: на що це вплине?

Останні новини в світі

Рада керівників Європейського центрального банку (ЄЦБ) вдруге за рік ухвалила рішення про зниження трьох ключових процентних ставок. Так, регулятор знизив ставку за депозитами на 25 базисних пунктів. У результаті тепер ця ставка становить 3,5%. Зміни набудуть чинності 18 вересня. Про це йдеться у прес-релізі ЄЦБ.

Чому це важливо? Рівень ставок впливає на всі аспекти економіки. Зокрема, ключова ставка регулює вартість запозичень для банків, безпосередньо визначає ціни на кредити для підприємств і громадян.

Тепер ключові ставки, за рішенням ЄЦБ, знизилися:

  • Базова процентна ставка – до 3,65%,
  • Маржинальна кредитна ставка – до 3,9%,
  • Депозитна ставка – до 3,5%.

Таке рішення ЄЦБ було реакцією на уповільнення темпів інфляції. Нагадаємо, у серпні споживча інфляція в єврозоні становила 2,2%, тоді як базова інфляція залишилася на рівні 2,8%.

Водночас на 2024 рік ЄЦБ зберіг прогноз загальної інфляції на рівні 2,5%. У наступні роки цей показник буде поступово знижуватися:

  • у 2025 році – досягне позначки у 2,2%,
  • у 2026 році – 1,9%.

При цьому, згідно з оцінками представників ЄЦБ, найближчими роками базова інфляція перебуватиме в межах 2-3%:

  • у 2024 році вона становитиме 2,9%,
  • в 2025 – 2,3%,
  • в 2026 – 2%.

Таким чином, протягом трьох років рівень базової інфляції буде поступово знижуватися, але цей показник все одно виявиться вищим за рівень загальної інфляції.

«Внутрішня інфляція залишається високою, оскільки заробітні плати все ще зростають високими темпами. Але тиск на вартість робочої сили помірний, а доходи частково пом’якшують вплив високих зарплат на інфляцію», – кажуть у ЄЦБ.

При цьому в ЄЦБ вважають, що у 2024-2026 роках економіка продемонструє подальше зростання:

  • 0,8% у 2024 році,
  • до 1,3% у 2025 році,
  • 1,5% у 2026 році.

Як ключова ставка регулює економічні процеси

  • Вартість кредитів: Коли центробанк підвищує ключову ставку, зростає вартість кредитів для комерційних банків. Це, своєю чергою, призводить до зростання процентних ставок за кредитами для підприємств і споживачів. Більш висока вартість кредитів може зменшити обсяги позик, що призводить до зниження споживачів та інвестицій бізнесу.

Якщо ж ЦБ знижує ключову ставку, це зазвичай призводить до зменшення вартості кредитів, оскільки комерційні банки отримують дешевші кошти від центробанку і можуть знижувати відсоткові ставки на свої кредити для бізнесу та споживачів. Це робить кредити доступнішими та стимулює попит на них, що може підтримати економічне зростання. Однак якщо ставки знижені надмірно, це може призвести до інфляційних ризиків і фінансових дисбалансів.

  • Інфляція: Зниження ключової ставки зазвичай призводить до зростання кредитування та споживчих витрат, що може стимулювати економічне зростання, але може призвести і до підвищення інфляції. Підвищення ставки, навпаки, зменшує кредитування і витрати, що може допомогти в контролі інфляції.
  • Обмінний курс: Ключова ставка впливає на обмінний курс національної валюти. Вища ставка може залучити іноземних інвесторів, що підвищує попит на національну валюту і зміцнює її курс. Слабша валюта може зробити експорт дешевшим і конкурентоспроможнішим на міжнародному ринку, але також може сприяти імпортованій інфляції.
  • Фінансові ринки: Коли центробанк підвищує облікову ставку, прибутковість облігацій зазвичай збільшується. Це відбувається, тому що нові облігації, випущені після підвищення ставки, пропонують вищі процентні ставки, щоб залучити інвесторів. Своєю чергою, старі облігації з нижчими процентними ставками стають менш привабливими.

Навпаки, коли облікова ставка знижується, прибутковість облігацій зазвичай падає. Нові облігації пропонують нижчі ставки, і старі облігації з вищими ставками стають ціннішими. Таким чином, зміни облікової ставки безпосередньо впливають на прибутковість облігацій.

  • Економічне зростання: Підвищення ставки може охолоджувати економічну активність, що знижує темпи зростання ВВП, але також може запобігти перегріву економіки та утримувати інфляцію під контролем. Зниження ставки може стимулювати економічне зростання, але при надмірному використанні може призвести до економічних дисбалансів.

Таким чином, зміни в ключовій ставці ЦБ в усьому світі є важливим сигналом для економічних агентів, включно з бізнесом, інвесторами і споживачами, і допомагають визначити їхні фінансові рішення та економічні очікування.

Зазначимо, що в червні 2024 року ЄЦБ уперше за п’ять років знизив усі три процентні ставки на 25 базисних пунктів. Тоді ЄЦБ підтримав тенденції центробанків Канади, Швеції та Швейцарії, які раніше почали знижувати свої ставки.

Раніше видання Invest News повідомляло про те, що Україні рівень інфляції досяг 7,5%.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні