За умов стабільної економічної ситуації та відносного миру в 2025 році близько 40% іпотечних кредитів за програмою “єОселя” може бути спрямовано на покупку житла на первинному ринку. Таку оцінку надала Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.
Згідно з інформацією від ПрАТ “Українська фінансова житлова компанія” (“Укрфінжитло”), завдяки зміщенню акценту державної програми на новобудови, у 2024 році спостерігалося суттєве зростання попиту на іпотечні кредити для покупки квартир у нових будинках. У січні лише 3% кредитів були спрямовані на покупку житла в новобудовах, а до грудня цей показник виріс до 24%. Окрім того, зріс попит на готові квартири від забудовників, частка яких у загальному обсязі кредитів збільшилася з 21% до 37% у грудні.
Олена Дмітрієва зазначила, що досягнуті результати є наслідком кількох ключових змін у програмі. Зокрема, було розширено коло банків-партнерів програми “єОселя”, яке на кінець 2024 року налічувало 11 установ, тоді як на початку програми участь брало лише 5 банків. Також було введено обмеження щодо віку житла – не більше 3 років, за винятком випадків, коли кредити надаються внутрішньо переміщеним особам. Крім того, зросла кількість девелоперів, що стали учасниками програми: на грудень 2024 року акредитовано 91 забудовника та 201 проект.
“Ще торік ми прогнозували суттєве зростання кількості іпотечних угод на первинному ринку. І наші прогнози повністю справдилися. На кінець грудня 2024 року частка первинного ринку в структурі виданих державних іпотечних кредитів за програмою “єОселя” склала 24%. Попри непрості економічні обставини, такі, як, наприклад, прискорення інфляції, у 2024 році кількість виданих іпотек склала понад 8,5 тис. на загальну суму понад 14,6 млрд грн, що є найкращим показником за за 2 роки і 3 місяці дії державної пільгової іпотеки”, — зауважила банкірка.
Фахівчиня поділилася деталями щодо динаміки та якості кредитів, виданих у межах програми “єОселя”. З моменту запуску програми “Глобус Банк” видав 106 іпотечних кредитів в 8 регіонах країни на загальну суму більше 186 млн грн. Більше 90% із цих кредитів були надані для купівлі житла на первинному ринку. За даними банку, один із кредитів був погашений достроково, а 35% позик погашаються раніше за план. Серед позичальників 58% складають подружні пари, і близько половини мають дітей. Більше 45% кредитів було надано пільговим категоріям громадян за ставкою 3%, зокрема військовослужбовцям, медикам, викладачам і науковцям. Більше 80% іпотечних кредитів стосуються придбання 1- та 2-кімнатних квартир.
Розвиток іпотеки
Експертка вважає, що подальший розвиток іпотеки, зокрема програми “єОселя”, у 2025 році буде залежати від кількох важливих факторів.
Серед них:
- Економічні умови.
- Фінансування програми “єОселя”.
- Подальше вдосконалення умов програми.
- Динаміка будівництва житла.
- Військові чинники.
- Геополітичні фактори.
Олена Дмітрієва вважає, що у 2025 році програма “єОселя” залишиться основним інструментом розвитку іпотеки в Україні. Зокрема, частка кредитів для придбання житла через комерційні іпотечні програми зросте з 3% у 2024 році до 10% у 2025 році, завдяки новим спільним програмам банків і девелоперів.
“Не виключено, що збільшення долі комерційної іпотеки відбуватиметься й на вторинному ринку, активізацію якого ми відчули вже у листопаді-грудні 2024 року після зміни умов державної програми. Активного розвитку мають набути “Ветеранські” іпотечні програми, за зниженими на 1-2 в.п. ставками”, — наголосила банкірка.
Експертка навела основні характеристики іпотеки за комерційними програмами на початок 2025 року:
- Ціна житла: середня вартість квартири на первинному ринку, придбаної через комерційні банки, складає від 2,3 млн грн до 2,8 млн грн.
- Перший внесок: найпоширеніша сума першого внеску — близько 30% від вартості житла.
- Попит на типи квартир: найбільший попит на 1- та 2-кімнатні квартири площею від 45 до 70 м².
- Стадія готовності житла: позичальники віддають перевагу квартирам з рівнем готовності від 50% і більше.
- Клас житла: понад 70% усіх кредитних угод припадає на житло комфорт-класу.
- Термін кредиту: 75% угод укладаються на термін 20 років, 25% — на термін до 10 років.
- Географія угод: основна частина іпотечних угод (80-85%) припадає на Київ, Київську область, Львів, Івано-Франківськ, Закарпатську область та інші регіони.
“У надважких воєнних умовах іпотека в Україні тримається саме на “плечах” “єОселі”. Водночас комбанки у 2025 році цілеспрямовано шукатимуть ефективні шляхи для розвитку власних іпотечних програм за найбільш прийнятними відсотковими ставками. Звісно банківський сектор плекає надії на сприятливі економічні та воєнні умови, від яких взагалі залежатиме майбутнє України”, — підсумувала Олена Дмітрієва.