Середа, 7 Травня, 2025

Дональд Трамп починає дотискати ціни на нафту

Останні новини в світі

Якщо хтось вважає, що 47-й президент США відійшов від своїх передвиборчих обіцянок і вже рулить Штатами по-іншому, він може помилятися. За 100 днів свого президентства Дональд Трамп поклав на стіл Конгресу угоду з Україною про видобуток та переробку українських рідкоземельних ресурсів. Угода саме на таку тему не була його передвиборчою обіцянкою. Але була обіцянка про більш дешеві корисні копалини для американських виробників і ця угода дає можливість їх отримати в Україні. Наразі можна констатувати, що нинішній господар Білого дому приступив до втілення обіцянки про дешеві нафту та газ. Бажана ціна — 50-40 доларів за барель марки Brent.

Передісторія питання

У своєму блозі для Investnews.com.ua під назвою “Трамп готує обвал ціни на нафту” у грудні минулого року я розповідала, що дешеві енергоресурси дозволяють підприємствам знижувати витрати на виробництво товарів і послуг, що сприяє розвитку нових технологій, які вимагають енергомістких процесів. Трамп обіцяв своїм виборцям зростання економіки, для чого будуть не зайвими більш дешеві ресурси.

Наприкінці минулого року були припущення, що добитися зниження ціни на світовому ринку, у тому числі на нафту, можна буде шляхом збільшення видобутку американської та переробки канадської сировини. За три місяці сидіння Трампа у Вашингтоні Оттава не прийняла його пропозицію щодо збільшення видобутку бітумінозних пісків з нафтою. А записи цього піску у Канаді порівнюють із нафтовими запасами Саудівської Аравії. Так, через торгову війну із США у Канаді змінився уряд, але ця країна залишилася на позиції відстоювання своїх інтересів.

Не отримавши додаткові контракти на канадський бітумінозний пісок, схоже, Трамп пішов іншим шляхом — шляхом укладання угод із нафтовими королями… І перші, сходе, виявилися доволі зговірливими.

Рекордний контракт

По-перше, Трамп особисто поїде домовлятися із Ер-Ріядом про стратегічне співробітництво. Домовленість вже є, інакше ми б не почули про узгоджену дату такого візиту. Він планується на 13 травня. За результатами переговорів із саудівським королем та принцами американський лідер проведе саміт із лідерами інших країн Перської затоки. Звісно, мова буде про збільшення видобутку черного золота, що напряму впливає на ціноутворення на сировинному ринку.

По-друге, Трамп вже пообіцяв саудитам бонуси за збільшення видобутку нафти і, як наслідок, за зниження ціни на цей ресурс. Мова йде про рекордний контракт у $3,5 млрд на придбання американської зброї. За наявною інформацією, Держдеп США має намір озброїти правлячу королівську династію:

  1. 1000 вдосконаленими ракетами середньої дальності AIM-120C-8 класу «повітря-повітря»,
  2. 50 секціями наведення,
  3. логістичною та програмною підтримкою.

Цікаво, ще на етапі переговорів із США саудити пішли на зниження ціни на сорт Arab Light для своїх ключових покупців в Азії на $2,30 за барель у травневих контрактах. Офіційно це подається як намагання зберегти частки світового ринку, який почало лихоманити через введення Трампом драконівських мит на іноземні товари. Хоча рішення про пониження вартості створює тиск на бюджет Саудівської Аравії, який залежить від нафтових доходів. Але, схоже, перспективи залишитися стратегічним партнерам США у регіоні більш привабливі.

Одночасно організація ОПЕК+ повідомила про можливість активнішого нарощування видобутку нафти та потенційного скасування добровільного скорочення на 2,2 мільйона барелів на добу до кінця жовтня. Це — відповідь на збільшення видобутку з боку деяких країн-учасниць картелю, які в односторонньому порядку вирішили не дотримуватися встановлених квот. Раніше організація ухвалила рішення про додаткове нарощування обсягів видобутку нафти на червень, що дозволить досягти загального обсягу в майже мільйон барелів на добу у квітні, травні та червні.

Після такого повідомлення від ОПЕК+ ціни на нафту поповзли до позначки $60 за барель.

Взагалі і без збільшення видобутку ціни на нафту знизилися вже приблизно на 12,3% з початку 2025 року, що відображає тенденцію із зниженням попиту та надлишком пропозицій у деяких регіонах.

Прогнози на 2025 рік

Короткостроковий прогноз: Аналітики очікують подальших коливань цін у найближчі місяці, з можливим відновленням залежно від зростання світової економіки та попиту з боку нафтохімічного сектору. Як пише Reuters, очікується, що нещодавні тарифи США на імпорт, оголошені у квітні 2025 року, загострять проблеми у нафтохімічному секторі, що потенційно може призвести до зниження попиту на нафту та подальшого цінового тиску.

Старший віце-президент Rystad Energy Панкай Шрівастава зазначає, що в короткостроковій перспективі експортно-орієнтовані економіки зіткнуться зі зниженням попиту. Без коригувань відновлення маржі з боку США така несприятлива ситуація може затягнутися на шість місяців або на рік. Ці економіки можуть бути змушені знизити коефіцієнти використання заводів та закрити збиткові підприємства. А це означає більше зниження попиту — цінам на нафту ще є куди знижуватися.

Довгострокові міркування: хоча ціни на нафту зараз перебувають під тиском через різні глобальні фактори, ринок залишається динамічним. Зацікавлені сторони повинні стежити за геополітичними подіями, торговельною політикою та змінами в енергетичному та нафтохімічному секторах, щоб ефективно орієнтуватися в умовах.

Одна з найбільших інвестиційних компаній у США та світі Goldman Sachs вважає, що за сьогоднішніх умов у 2025 році ціни на нафту можуть стабільно зафіксуватися на позначці $60 за барель. А у наступному році не потрібно очікувати вище $56.

Якщо повертатися до України, то нам потрібно пам’ятати: дешева нафта — це не лише швидкий розвиток прогресу, а й проблеми у наповненні бюджету Росії. А тому, все, що робить Трамп заради зниження ціни на енергоносії, він робить заради перемоги України над російським ворогом. Принаймні, будемо у це вірити.

Інша ситуація у Південній Азії, яка опинилася на межі повномасштабної війні. Як з цим пов’язані дії Дональда Трампа, читайте в блозі “Як обвалений Трампом долар провокує війну між Індією та Пакистаном“.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні