Пройшов перший тиждень введення американським президентом Дональдом Трампом мит проти усього світу, окрім кількох країн, серед яких, до речі, Росія. Поки республиканец за грою у гольф чекає від урядів заманливих для США пропозицій, щоб відіграти усе назад, світу потрібно готуватися до втілення ще однієї, на перший погляд, божевільної його ідеї. А саме – обвалення цін на енергоресурси, насамперед нафту.
Про цю мету я писала у своєму блозі для Investnews під назвою “Трамп готує обвал ціни на нафту” у грудні минулого року. Зокрема дешеві енергоресурси потрібні США для стимулювання технічного прогресу, оскільки вони забезпечують основи для розвитку промисловості, інновацій і нових технологій. А Трамп під впливом Ілона Маска бачить майбутнє у штучному інтелекті, у розвитку якого вже йдуть перегони мід США та Китаєм.
З моменту повернення Трампа у Білий дім пройшло вже більше двох місяців і, можливо, Трамп вже готовий перейти до наступного етапу свого “неперевершеного” керівництва — отримання нафти за ціною $40-50 за барель.
Ситуація на ринку
Наразі, щоб отримати потрібний результат на енергетичному ринку, Трампу нічого додатково роботи не потрібно зі світовою економікою. Можно продовжувати грати у гольф, адже завдяки його митній ініціативі в останні дні ціни на нафту продовжують знижуватися і на минулому тижні прискорили падіння приблизно до 7%. 4 квітня ціни на нафту досягли найнижчого рівня від середини пандемії коронавірусу у 2021 році. Це падіння вплинуло на глобальні ринки: просто за якихось два дні американські компанії S&P 500 втратили 5 трильйонів доларів у вартості.
На лондонській біржі ICE ціна поки що не досягла бажаних Трампом $50. Але наприкінці минулого тижня вона прагнула досягти рубежів $60 за барель марки Brent. У понеділок, 7 квітня, ціна нафти Brent на біржі ICE ненадовго опустилася нижче за $63 за барель вперше з 12 квітня 2021 року.

Окрім настроїв на ринку уряди нафтових країн самостійно йдуть на пониження ціни, оскільки на тлі рішень Трампа очікується всесвітня рецесія, а багато нафтодобувних країн і без цього мали дефіцит бюджету.
Саудівська Аравія вирішила знизити ціну на нафту до найнижчого рівня за останні два роки після того, як ОПЕК+ оголосив про несподівано велике збільшення її видобутку. Державний нафтогазовий гігант Saudi Aramco знизить ціну на сорт Arab Light для своїх ключових покупців в Азії на $2,30 за барель у травні. Цей крок спрямований на збереження частки ринку, але створює ще більший тиск на фіскальні бюджети залежних від нафти економік.

ОПЕК+ оголосила 3 квітня, що наступного місяця поверне на світовий ринок понад 400 тисяч барелів на добу. Це втричі перевищує попередні домовленості у 135 000 барелів.
Що відбувається
Імпорт нафти, газу і продуктів нафтопереробки звільнено від нових масштабних мит Трампа. Але від інших рішень Трампа всі очікують зростання інфляції, уповільнення економічного зростання і загострення торговельних суперечок, що збільшить надлишок нафти. Саме такий прогноз впливає на ціноутворення подальших контрактів на “чорне золото”. Саме країни-експортери нафти, які і без трамповських торгових війн стикалися зі значними економічними труднощами через існуючий бюджетний дефіцит, можуть ще більше постраждати через рішення Трампа. У свою чергу саме збільшення видобутку корисних копалин може покращити економічну ситуацію у цих країнах.
Поєднання існуючого бюджетного дефіциту та різкого зниження цін на нафту створює значні економічні проблеми для країн-експортерів нафти. Це вимагає стратегічних коригувань, щоб орієнтуватися у глобальному економічному ландшафті, що розвивається.
Наприклад, Саудівська Аравія прогнозує дефіцит бюджету в 26 мільярдів доларів на 2025 рік, що є найбільшим серед ринків, що розвиваються. Цей дефіцит спонукав до розгляду скорочення річних витрат бюджету на 3,7%, що потенційно вплине на амбітні проекти королівства, такі як розвиток міста Неом. Незважаючи на зусилля щодо диверсифікації потоків доходів, бюджет королівства залишається сильно залежним від нафтових доходів. Це робить його вразливим до коливань цін на ринку.
Так само Росія постраждала від низьких цін на нафту, які збільшили дефіцит її бюджету. Російський Центральний банк висловив стурбованість тривалим періодом низьких цін на нафту, який нагадує 1980-ті роки, коли така ситуація сприяла розпаду Радянського Союзу. Банк підкреслив такі ризики, як збільшення видобутку у країнах, що не входять в ОПЕК, і вільні потужності ОПЕК, що наближаються до рекордних значень.
Вчора, знов-таки, завдяки рішенню Трампа по митам, основний експортний сорт російської нафти Urals впав у ціні до близько $52 за барель вперше за 21 місяць. Як відомо, з цінами на нафту близько $70 за барель, близькими до бюджетних припущень Росії, країна-агресорка стикнеться із економічними проблемами, які можуть вплинути на її фінансову стабільність. Із ціною у $52 маємо надію, що російську економіку спіткає потужна криза.
Подальші прогнози
Нагадаємо, що мета команди Дональда Трампа – отримати сталу ціну $40-50 за барель. Саме такий прогноз наразі експерти не дають, маючи надію, що ринок пристосується до рішень Білого дому, або скоріше на те, що Трамп зрештою відмінить свої руйнівні ідеї.
Наразі Citi Research знизив свій прогноз відносно ціни Brent на 0-3 місяці до $60 за барель. А також знизив прогнози цін на мідь і алюміній на 0-3 місяці до $8 000 за метричну тонну та $2 200 за тонну.
«Ризики, пов’язані з тарифами президента Трампа та прискоренням ОПЕК, посилили профіцит нафти, який ми вже бачили», — кажуть аналітики Bank of America.
Аналітики New York Post пишуть, якщо низькі ціни на нафту залишаться, американські фахівці з гідророзриву будуть змушені переглянути рівень своїх витрат і, ймовірно, уповільнять буріння, поставивши під загрозу план Трампа «бури, дітка, бури».
Bank of America прогнозує, що глобальна торгова війна, яка загострилася, оскільки Китай і Європейський Союз погрожують помстою, скоротить зростання попиту на нафту вдвічі цього року до 450 000 барелів на день. Таке падіння попиту може призвести до «приголомшливого» надлишку в 1,25 мільйона барелів на день.
Взагалі поєднання ескалації торгової напруженості та збільшення видобутку нафти призвело до того, що у найближчий час робити прогнози щодо її ціни є невдячною справою. Аналітики очікують продовження нестабільності, оскільки ринки реагують на зміни політики та глобальні економічні показники дуже швидко.
У сьогоднішніх реаліях прогнози цін на нафту можуть змінюватися залежно від геополітичних подій, економічних даних і політичних рішень. Тому, із легкої руки американських виборців, які вибрали Трампа президентом, світова економіка катиться у прірву. І ціни на нафту – лише один з показників процесу, який тільки почав набирати швидкість.
До речі, на початку лютого Investnews.com.ua розповідав про бажання Трампа зав’язати торгову війну, наслідки якої буде розв’язувати в подальшому не одне покоління…