В умовах війни люди мають обмежений перелік варіантів для інвестування в Україні. Зокрема, населення може зберігати гроші на депозитах, купувати нерухомість чи землю, вкладатись у державні облігації (ОВДП). А ще є можливість придбати корпоративні облігації. Редакція видання Invest News вирішила розібратися, що це за інвестиційний інструмент, як українці можуть купити облігації, яку прибутковість пропонують такі цінні папери і чи ризиковано вкладати свої накопичення саме в корпоративні облігації.
Примітка. Редакція видання Invest News запускає постійну рубрику Школа інвестора. Ми плануємо розповідати читачам про різні інвестиційні інструменти, стратегії, ризики та антикризові рішення. Наші публікації не є фінансовими чи інвестиційними рекомендаціями. Будь-який інвестор самостійно відповідає за прийняті рішення та вкладення у цифрові активи.
Що таке корпоративні облігації
Корпоративні облігації – це боргові цінні папери. Їх випускають приватні чи державні компанії для залучення капіталу. Коли інвестор купує корпоративні облігації, він фактично позичає гроші компанії, яка зобов’язується повернути суму боргу у встановлений термін та виплачувати відсотки (купонні виплати) протягом усього періоду дії облігації.
Основні характеристики корпоративних облігацій:
- Прибутковість: Інвестор отримує фіксований відсоток суми вкладення.
- Термін погашення: Облігації мають певний термін, після якого компанія повертає номінальну вартість облігації.
- Кредитний рейтинг: Якість та ризик облігації залежать від фінансового стану компанії-емітента. Чим вищий ризик дефолту компанії, тим вища відсоткова ставка облігації.
- Корпоративні облігації вважаються ризикованішими, ніж державні облігації, але можуть пропонувати більш високу прибутковість.
Які українські компанії випускають корпоративні облігації
В умовах війни на ринку корпоративних облігацій є непоганий вибір для купівлі таких паперів, оскільки українські компанії періодично проводять їх випуск. Для розуміння наведемо кілька пропозицій на ринку корпоративних облігацій:
- Облігації “Novapay” – прибутковість у гривні 14-18%.
- Облігації “Руш” – прибутковість у гривні 17,5%.
- Облігації “Нової пошти” – прибутковість у гривні 23-24%.
- Облігації “Access Finance” – прибутковість у гривні 26-28%.
- Облігації “!Fest” – прибутковість у гривні 8%, але відсоток прив’язаний до курсу долара.
Також корпоративні облігації випускають інші компанії, серед яких – “Novus”, “Агромат”, “Дарниця” та ін.
Як українці можуть придбати корпоративні облігації
Українці можуть придбати корпоративні облігації лише через ліцензованих брокерів та банки, пояснює фінансовий аналітик Андрій Шевчишин читачам Invest News. Такі цінні папери інвесторам купити складніше, ніж облігації внутрішньої держпозики. Нагадаємо, свого часу держава суттєво спростила купівлю ОВДП для населення. І тепер українці можуть купити державні папери через банки, брокерів і навіть через додаток “Дія”.
“Також є значна різниця у оподаткуванні корпоративних облігацій та ОВДП. Тобто у випадку з облігаціями внутрішньої держпозики люди платять лише військовий збір. А дохід за корпоративними облігаціями стягується на стандартній основі – податок на доходи фізосіб та військовий збір”, – каже Андрій Шевчишин.
Що впливає на прибутковість корпоративних облігацій
Сьогодні в Україні прибутковість облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) становить у середньому 14-17% у гривні. Цей показник залежить від терміну погашення. У той же час прибутковість корпоративних паперів коливається на рівні 20-24% у гривні. І така різниця у прибутковості ОВДП та корпоративних облігацій абсолютно нормальна, акцентує Шевчишин.
За словами експерта, на вартість облігацій впливають багато факторів, серед них:
- рівень ставок у країні,
- ринкова вартість держборгу,
- рівень кредитування та ліквідності.
“В умовах чинного інфляційного імпульсу очікується незмінність ставки НБУ, що налаштовує на збереження чинних пропозицій прибутковості облігацій до першого кварталу 2025 року. Якщо ситуація розвиватиметься за негативним сценарієм, тобто інфляція вийде з-під контролю, можливе зростання прибутковості за цінними паперами. І навпаки: купірування інфляції сприятиме зниженню прибутковості облігацій”, – пояснює Андрій Шевчишин.
Для розуміння: у 2024 році НБУ прогнозує інфляцію на рівні 8,2%, Мінекономіки – 9,7%.
Чому бізнес випускає корпоративні облігації під час війни
Під час війни випуск корпоративних облігацій можна вважати швидше винятком, ніж правилом, пояснює Андрій Шевчишин. Чому? Відповідь проста: зараз вартість залучення коштів дуже висока. У результаті випуск корпоративних облігацій можна вважати пошуком альтернативних джерел фінансування бізнесу, відмінного від класичних видів зовнішнього та внутрішнього кредитування.
“Компанії проводять дуже ретельні розрахунки, коли ухвалюють рішення випустити корпоративні облігації. Здебільшого гроші від продажу таких цінних паперів йдуть на розширення бізнесу, автоматизацію процесів та підтримку операційної діяльності”, – каже Шевчишин.
Варто зазначити, що зараз в Україні залишилося небагато інструментів для інвестування. Тому корпоративні облігації якісних позичальників можуть набути високого інтересу покупців, акцентує Шевчишин.
У деяких випадках це може бути просто механіка фінансування з боку власників або інших осіб (тобто схемне рішення). Тому інвесторам потрібно бути уважними при купівлі корпоративних облігацій”, – наголошує фінаналітик.
Які ризики існують на ринку корпоративних облігацій
В умовах війни ринок корпоративних облігацій України може бути схильний до будь-яких ризиків, вважає Андрій Шевчишин. Тому інвестори повинні добре зважити всі за і проти, перш ніж приймати рішення про купівлю таких цінних паперів. Зокрема експерт вважає, що питання безпеки бізнесу в умовах воєнних дій залишається ключовим ризиком.
Також існують ризики:
- втрата майна та сировини,
- складності на ринку праці,
- коливання інфляції та девальвації,
- зміни податкової політики,
- зміни кредитно-грошових умов бізнесу.
“Всі вище перелічені ризики можуть зруйнувати будь-який бізнес в Україні, внаслідок чого компанії ризикують не виконати своїх зобов’язань щодо погашення корпоративних облігацій перед інвесторами”, – каже експерт.
З якими проблемами можуть зіткнутися покупці облігацій
Шевчишин попереджає інвесторів: ризики у корпоративних облігацій вищі, ніж у ОВДП. І цей ризик якраз і покривається вищою прибутковістю у гривні: 20-24% у корпоблігацій проти 14-17% держпаперів.
“Права українських інвесторів захищені законом, зокрема, від навмисних чи неблагочестивих дій позичальника – компанії, яка випускає корпоративні облігації”, – каже експерт.
Однак люди повинні пам’ятати, що інвестиції в корпоративні облігації можуть бути ризикованими, оскільки:
- Ринкові коливання можуть знизити доходність паперів,
- Реструктуризація чи дефолт можуть призвести до втрати частини інвестицій.
Всі ці ризики володіння корпоративними облігаціями можуть лягти виключно на плечі інвесторів. Безумовно, якісний позичальник зробить усе, щоб уникнути реструктуризації чи дефолту. Але ніхто не може дати жодних гарантій”, – пояснює Андрій Шевчишин.