Запровадження «Укрзалізницею» обов’язкової ідентифікації пасажирів через сервіс «Дія.Підпис» при купівлі або поверненні квитків на окремі маршрути створює ризики порушення прав людини.
Про це на своїй сторінці у Facebook пише Громадська організація «Мінзмін».
Ризики цифрової трансформації для прав людини
«Цифрова трансформація є необхідною і має служити людині. Та коли вона впроваджується без урахування правових і соціальних наслідків – то зумовлює ризик порушень прав людини та принципів, гарантованих Конституцією та міжнародними стандартами», – йдеться у повідомленні організації.
Активісти наголошують, що подібні заходи порушують право на свободу пересування, принципи недискримінації та добровільної обробки персональних даних. Ці права закріплені в Конституції України.
За їх словами, нововведення фактично обмежує можливості для тих, хто не має або не хоче користуватися цифровими сервісами. Відсутність адекватних альтернатив, наприклад, купівлі квитків у касах, призводить до фактичного бар’єра у доступі до залізничного транспорту.
Вразливі категорії населення та технічні проблеми
Особливо страждають категорії населення, які мають обмежений доступ до цифрових технологій. До них належать літні люди, особи з інвалідністю, малозабезпечені, внутрішньо переміщені особи. Також ті, хто уникає цифрової ідентифікації з релігійних чи особистих причин.
Водночас є й технічні ризики. У разі збоїв чи слабкого інтернет-з’єднання користувачі залишаються без доступу до сервісу, що також суперечить принципам цифрової інклюзії.
Вимоги активістів і шляхи вирішення проблеми
«Мінзмін» звернулася до уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця з проханням розглянути ситуацію. В організації наполягають на збереженні можливості придбання квитків у касах та впровадженні альтернативних способів верифікації. Наприклад, це може бути ідентифікація через документи або мобільних операторів.
Крім того, активісти закликають провести публічне обговорення з участю правозахисників, цифрових експертів і омбудсмана. Метою є забезпечення захисту прав усіх громадян у цифрову епоху.

