Середа, 16 Квітня, 2025

Торгова війна “США VS Китай” йде повним ходом: хто переможе

Останні новини в світі

Дональд Трамп дає перепочинок економікам американских союзників перед остаточним вводом своїх руйнівних тарифів. Пекіну такі поблажки не світять, незважаючи на те, що протягом кількох місяців їх дипломати намагалися налагодити прямий контакт з Білим домом, просуваючи у державних ЗМІ ідею взаємовигідної торгівлі. Трамп виявився непохитним.

З метою зменшення торговельного дефіциту з Китаєм та підвищення національної безпеки шляхом зменшення залежності від технологій КНР і ланцюжків поставок, а також бажаючи припинити комерційний шпіонаж, китайські товари обкладені митом у 125%. З урахуванням раніше запроваджених тарифів, введених під виглядом боротьби із фентанілом, загальна ставка проти китайських товарів у США сягнула 145%.

Що відбувається

9 травня Трамп посилив митне протистояння із Китаєм. А вже рез три дні отримав відповідь — Китай з 12 квітня підвищив мита на всі товари із США з 84 до 125%. При цьому наразі Пекін дав можливість Вашингтону зупинити це протистояння.

“З огляду на те, що за нинішнього рівня тарифів немає можливості прийняти на ринок КНРтамериканські товари, якщо американська сторона продовжуватиме збільшувати мита на наші товари, Китай ігноруватиме це”, – сказано у заяві мінфіну кнр.

Звісно, без наслідків такі рішення не залишилися. Вже відомо, що Пекін призупинив експорт до Америки рідкоземельних мінералів і магнітів. За даними The New York Times, відвантаження корисних копалин зупинили в усіх китайських портах. Згодом, можливо деякі американські підприємства отримують мінерали та магніти, але не оборонні підрядники США. Саме проти них Пекін вирішив вести повну заборону. Наразі китайці розробляють схему контролю за експортом природних копалин.

Це можу бути далеко не останній важливий товар, який команда Сі Цзіньпіна заборонить вивозити за океан. Далі можуть бути смартфони, комп’ютери та інша електроніка, що поки що Пекін притримав як козир для переговорів.

“Ми потребуємо напівпровідників, мікрочипів і дисплеїв для виробництва у США. Не можемо залишатися залежними від Південно-Східної Азії у критично важливих технологіях”, – наголосив міністр торгівлі США Говард Лутнік.

На що його колеги у китайському міністерстві зазначили, що вивчать ситуацію із цими товарами, не уточнивши, чи розглядається питання про припинення їх постачання до США.

Паралельно Пекін розпочав потужну дипломатичну кампанію, мета якої — переконати інші країни чинити опір митам президента США Дональда Трампа. До кампанії підключили пропагандистські структури Компартії. Державні речники почали публікувати у соцмережах відео з цитатами Мао Цзедуна, наприклад: “Ми ніколи не здамося!”.

Прогнози

Наразі експерти дають невтішні прогнози, відносно того, коли і головне з якими результатами закінчиться торгова війна між США та Китаєм. ​Міжнародні експерти висловлюють серйозне занепокоєння з приводу ескалації торгової напруженості між Сполученими Штатами та Китаєм. Говорять про потенційні глобальні економічні наслідки та зміну геополітичних альянсів.​

Наприклад, суттєвого удари очікує європейська економіка. The New York Times пише, що Китай виготовляє широкий спектр доволі дешевих товарів – від електромобілів і побутової техніки до іграшок і сталі. Більша частина цих товарів донедавна була призначена для американського ринку. Тепер більш привабливим для їх виробників стають європейські ринки. У свою чергу в Європі зростає побоювання, що наплив китайської продукції буде демпінгувати ринок, послаблюючи місцеву промисловість у Франції, Німеччині, Італії та решті країн ЄС.

“Проблема надлишкових потужностей виникла давно, але вона нарешті дійшла до столиць ЄС. У Європі існує загальна тенденція і відчуття, що в ці часи Європа повинна постояти за себе”, – каже наукова співробітниця Ради з міжнародних відносин (США) Ліана Фікс.

Америці теж буде несолодко. Як пише The Guardian, взаємне запровадження високих мит фактично створило торгове ембарго. При цьому очікується, що експорт США до Китаю, який оцінюється приблизно в $150 млрд, різко скоротиться. Експорт Китаю до США на загальну суму близько $440 млрд може скоротитися на 75% протягом 18 місяців. Ця ситуація загрожує підштовхнути США до помірної рецесії та підриває їхній глобальний фінансовий вплив. ​

Як пише британське видання, для китайської провладної партії ця торгова війна дуже небажана, оскільки керманичам і без мит Трампа потрібно вирішувати економічні проблеми, залишені з минулого року. Минулого року китайський експорт досягнув лише половини свого зростання по відношенню 2023 року. Одночасно країна мала позитивне сальдо торгівлі промисловими товарами на $2 трлн. Але мало хто вірить, що навіть за таких умов Сі Цзіньпін піде на поступки Трампу, від якого такого рішення точно можна не очікувати без виконання раніше висунутих вимог.

“Дональд Трамп і Сі Цзіньпін можуть похвалитися стійкістю та рішучістю, але мають причини відступити, якщо не припинити торгові війни. Шанси на негайне зближення виглядають мізерними, але не безнадійними”, – пише The Guardian.

В іншому експертному середовищі очікують від Китаю повного ігнорування вимог Трампа і навіть посилення спротиву висунутим вимогам. Наприклад, він може відмовитися поважати патенти США та ліцензії на програмне забезпечення, чим лише зміцнить позиції у світовій торгівлі.

Експерти попереджають, що ескалація сьогодняшного торговельного конфлікту може призвести до ширшої фінансової війни, коли обидві потужні країни будуть використовувати економічні інструменти для здійснення тиску один на одну. І першою жертвою цього протистояння може стати Тайвань. Просто постійний тиск від Вашингтону може розлютити Китай настільки, що він ризикне вирішити раз і назавжди проблему непокірного острова.

А поки торгові війни імені Дональда Трампа лише набирають обертів. Про те, що собою представляє так званий “День визволення” можна почитати на Investnews.com.ua у блозі “«День визволення»: Світ приготувався до митної війни від Трампа”. Лідер США поки що притримав більшість мит. Тому «День визволення» наразі більше схожий на визволення американського ринку виключно від китайських товарів.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні