Банки країни продовжують штучно занижувати депозитні ставки для населення, що порушує конкурентні принципи. Попри нещодавнє підвищення облікової ставки до 15,5%, ефект цих змін на ринок депозитів виявився недостатнім.
Про це повідомили на засіданні Комітету з монетарної політики (КМП) Національного банку України 5 березня
Монопольні переваги банків
За словами членів КМП, декілька великих фінансових установ зловживають своїм монопольним становищем на ринку, використовуючи переваги від надлишкової ліквідності, яка утримується через нерівномірний перерозподіл соціальних виплат та зарплат військовим. Це дозволяє їм уникати змін у своїй процентній політиці, попри кроки НБУ, що негативно позначається на рівні ставок за депозитами в цілому по країні.
Зокрема, відсутність реальної конкуренції спричиняє повільне зростання депозитних ставок, що створює додаткові труднощі для українців, які прагнуть збільшити свої заощадження у національній валюті.
Проблеми на ринку
Враховуючи це, більшість членів Комітету з монетарної політики висловилися за необхідність зміни підходів до операційного дизайну процентної політики, щоб мотивувати банки до активнішої конкуренції та стимулювати нарощування обсягів строкових гривневих депозитів.
За словами представників НБУ, це дозволить не лише знизити тиск на валютний ринок, але й сприятиме економії міжнародних резервів та послабленню інфляційного тиску, що стане важливим кроком для зміцнення економічної стабільності України.
Нагадаємо
У своїх попередніх матеріалах видання Invest News повідомляло, що, за словами Дмитра Замотаева, директора департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ, ставки за гривневими депозитами можуть зрости до 17% річних після підвищення облікової ставки НБУ до 15,5% та змін операційного дизайну політики.