Державна програма “єОселя” суттєво впливає на ринок іпотеки в Україні, обмежуючи можливості для розвитку ринкових продуктів. Про це йдеться в грудневому звіті Національного банку України щодо фінансової стабільності.
Повідомляє видання Epravda
Домінування на ринку
Завдяки пільговим умовам, програма “єОселя” має домінуюче становище на ринку іпотечних кредитів. Це ускладнює конкуренцію для комерційних банків, які намагаються пропонувати свої продукти за ринковими умовами, адже клієнти надають перевагу доступнішим кредитам в межах цієї державної ініціативи. Раніше видання Investnews повідомляло, що обсяг програми зріс на 3,5 млрд грн до 21,3 млрд грн. Як результат, більшість іпотечних позик в Україні наразі видаються саме в рамках “єОселі”.
У звіті зазначено, що понад 90% іпотечних кредитів видають три державні банки: Ощадбанк, ПриватБанк та Укргазбанк. Деякі учасники програми навіть не видали жодного кредиту. НБУ прогнозує, що така ситуація й надалі утримуватиме клієнтів від вибору альтернативних пропозицій, а банки – від розвитку власних іпотечних продуктів без державної підтримки.
Ризики первинного ринку
Ще однією проблемою є ризики, пов’язані з первинним ринком нерухомості, що відлякує потенційних покупців. Через непрозорість і безпекові фактори, у першому півріччі лише 5% угод укладалися з використанням іпотеки, і ця цифра продовжує знижуватися.
На думку НБУ, майбутнє державних програм має забезпечити баланс, дозволяючи ринковим механізмам визначати умови кредитування. Оновлені стратегії повинні орієнтуватися на реальні потреби ринку та сприяти розвитку несубсидованих іпотечних продуктів.