Національний банк України (НБУ) затвердив план оцінки стійкості банків та банківської системи на 2025 рік. Процес оцінки відбуватиметься за стандартною процедурою, яка включатиме залучення зовнішніх аудиторів для перевірки якості активів і проведення стрес-тестування на основі несприятливих сценаріїв. Ця процедура відновлюється після чотирирічної перерви, пов’язаної з пандемією та повномасштабним військовим вторгненням. Оцінка має на меті забезпечити стабільність банківської системи своєчасно виявити слабкі місця, що потребують уваги.
Повідомляє: EPRAVDA
Основні етапи перевірки
Процес оцінки стійкості складається з трьох основних етапів.
- Перший етап: оцінка якості активів (AQR), яка проводиться незалежними аудиторами. Вони перевіряють базову вибірку активів банку, зокрема, оцінку кредитного ризику. У разі виявлення значних помилок, аудитори проведуть більш детальну перевірку на більших обсягах активів.
- Другий етап: передбачає поширення результатів детальної перевірки активів у рамках AQR. Цей процес буде проводитись НБУ тільки для тих банків, активи яких піддалися поглибленій перевірці.
- Третій етап: стрес-тестування, яке буде проводитися за базовим і несприятливим сценаріями, на основі фінансової звітності банків з горизонтом прогнозування на три роки.
Завершення оцінки
Очікується, що в процесі стрес-тестування будуть охоплені найбільші банки, що складають понад 90% чистих активів банківської системи. Процес оцінки стійкості дозволить виявити можливі проблеми в системі та своєчасно вжити необхідних заходів для зміцнення банків. За результатами оцінки банки, які не виконують вимоги, будуть зобов’язані виконати програми капіталізації або реструктуризації. Перші результати оцінки будуть підбиті до серпня 2025 року, а остаточні — до кінця року.