Міжнародний валютний фонд (МВФ) розпочав чергову оцінку своєї кредитної програми для України, попри те, що Київ затримує прийняття податкових змін, очікуючи на схвалення фінансування у розмірі 1,1 млрд доларів.
Повідомляє: BLOOMBERG
За інформацією Міністерства фінансів України, Вашингтонський кредитор направив своїх представників до Києва для проведення переговорів, які можуть призвести до надання чергового траншу в рамках чотирирічної програми підтримки. За словами Прісцилли Тофано, постійного представника МВФ в Україні, очна місія в Києві завершиться 18 листопада, після чого обговорення продовжаться у віртуальному форматі.
З початку повномасштабної війни МВФ надав Україні майже 9,8 млрд доларів кредитів. Враховуючи заплановані платежі за поточною програмою, загальна сума фінансової підтримки перевищить 15 млрд доларів. Якщо представники МВФ підтвердять виконання Україною всіх вимог, країна може отримати новий транш у грудні.
Розбіжності щодо податкової реформи та девальвації гривні
Попереднє оцінювання МВФ, яке відбулося у вересні, виявило розбіжності між МВФ і Національним банком України щодо темпів девальвації гривні та монетарної політики. Крім того, МВФ висловив незадоволення недостатністю українського плану підвищення податків. За інформацією джерел Bloomberg, МВФ запропонував підвищити ставку податку на додану вартість (ПДВ).
Ці вимоги стали одними з ключових у переговорах між Україною та МВФ, які зараз тривають. У той час, як парламент України нещодавно прийняв закон про скасування кількох податків, серед яких військовий збір для домогосподарств та малого бізнесу, цей закон ще не підписав президент Володимир Зеленський. Причини затримки підписання наразі не пояснено.
Фінансова підтримка та економічні ініціативи
Міністерство фінансів України повідомило, що для отримання чергового траншу Україна повинна виконати чотири ключові структурні показники, включаючи оцінку фінансових ризиків для стабільності країни та стратегію приватизації державних підприємств. Крім того, в складі місії МВФ, що відвідала Київ, перебував експерт з питань боротьби з корупцією та верховенства права Еммануель Матіас.
Економічні ініціативи та соціальні виплати
У контексті економічної допомоги уряд України також планує виплатити одноразову допомогу у розмірі 1000 гривень (близько 24 доларів США) кожному громадянину країни. МВФ також висловив стурбованість через недавнє звільнення генерального директора українського оператора електричних мереж, що ще більше ускладнює ситуацію на фоні економічної та політичної нестабільності.