Вже декілька років українська економіка знаходиться в дуже складних умовах. Через повномасштабну війну, міграцію населення, залежність від іноземної фінансової допомоги, інфляцію, падіння курса нацвалюти та інші причини доволі складно прогнозувати, як має виглядати економічна політика післявоєнного відновлення країни.
Одним з драйверів зростання української економіки можуть стати індустріальні парки. Адже саме в такі проєкти зацікавлені інвестувати як українські, так й іноземні підприємці. Чому? Все просто: майданчики мають пільгову податкову базу, необхідну інфраструктуру та інші умови для розвитку промислових об’єктів.
Саме тому команда Центру економічних досліджень та прогнозування “Фінансовий пульс” підготувала для читачів видання Invest News аналітичний огляд, де розповідає про проблеми і перспективи розвитку індустріальних парків в Україні під час війни.
Нагадаємо, раніше в рубриці “Економічні тренди” ми розповідали про основні фактори, що будуть впливати на українську економіку в травні.
Що таке індустріальні парки в Україні
Останнім часом Україна активно розвиває мережу індустріальних парків — спеціально відведених і облаштованих для промисловості територій із необхідною інфраструктурою. Їх створення є частиною політики «Зроблено в Україні», спрямованої на залучення інвестицій у реальний сектор економіки.
В індустріальних парках підприємства отримують сприятливі умови для роботи: доступ до комунікацій, транспортної інфраструктури, податкові пільги тощо. Діяльність таких парків регламентується Законом України «Про індустріальні парки». Ініціатором створення парку може виступити як орган місцевого самоврядування, так і суб’єкт господарювання.
У межах індустріальних парків дозволено провадити діяльність у сфері переробної промисловості, перероблення відходів, альтернативної енергетики, зберігання енергії, а також у науково-технічній галузі, сфері інформації та електронних комунікацій. Для підприємств, що працюють у таких парках, передбачено низку стимулів, які можуть надаватись із державного чи місцевого бюджету або інших джерел.
Зокрема:
- компенсація відсотків за кредитами;
- безповоротне фінансування на розвиток інфраструктури (будівництво доріг, підведення води, газу тощо);
- компенсація витрат на підключення до інженерних мереж;
- податкові та митні пільги.
Індустріальні парки України в цифрах
За даними Міністерства економіки, станом на березень 2025 року в Україні зареєстровано 100 індустріальних парків. Згідно з підрахунками, один гектар індустріального парку може створити близько 50 нових робочих місць. А кожен долар державних інвестицій в інфраструктуру таких парків здатен залучити до 6 доларів приватних вкладень. Індустріальні парки є потужним драйвером економіки, зокрема транспортно-логістичної сфери.
Крім того, вони можуть стати поштовхом для розвитку громад, у яких розташовані: збільшують податкові надходження до місцевих бюджетів та сприяють модернізації міської інфраструктури. Також індустріальні парки можуть стати центрами інновацій — завдяки взаємодії бізнесу, науки та держави. Це стимулює перетворення наукових розробок у практичні рішення й комерційно привабливі продукти.
Суттєвий поштовх розвитку мережі надали два закони, ухвалені Верховною Радою 21 червня 2022 року, що передбачають податкові й митні стимули для інвесторів:
- Закон № 2331-ІХ скасовує імпортне мито та ПДВ на виробниче обладнання (за умови його експлуатації в парку не менше п’яти років без права продажу чи передачі в оренду).
- Закон № 2330-ІХ звільняє інвесторів від податку на прибуток на 10 років — за умови реінвестування цих коштів у розвиток парку. Крім того, місцева влада може надати податкові пільги на землю та нерухомість.
Де в Україні розташовані індустріальні парки

Найбільше індустріальних парків нині у Львівській (18), Київській (14) та Закарпатській (12) областях. Це частково пов’язано з релокацією підприємств у центральну та західну частини України після початку повномасштабної війни.
Водночас не всі парки, що значаться в реєстрі, фактично працюють. Причини — слабка інженерна інфраструктура (газо-, водо-, електропостачання), проблеми з транспортною доступністю (залізниця, автодороги) тощо.
Війна ускладнила розвиток парків, особливо через руйнування енергетичних об’єктів. Це призвело до нестабільного енергопостачання, що негативно позначається на інвестиційній привабливості. Тому енергозабезпечення, зокрема наявність власних джерел генерації (сонячні електростанції, газогенератори, системи зберігання енергії), є важливою конкурентною перевагою парку.
Деякі індустріальні парки залишаються на тимчасово окупованих територіях, що унеможливлює їхню діяльність. Парки, розташовані на деокупованих землях, потребують відновлення, що вимагає значних ресурсів. Окремі області — Одеська, Дніпропетровська, Харківська, Сумська, Чернігівська — постійно зазнають обстрілів, що створює додаткові ризики для функціонування бізнесу.
Окрім прямих загроз, війна посилила економічні ризики: коливання валютного курсу, інфляція, нестабільність у зовнішній торгівлі — усе це ускладнює планування й знижує інвестиційну привабливість країни.
Хто з інвесторів готовий вкладати гроші в індустріальні парки України
Наразі в індустріальні парки вкладаються переважно українські інвестори, хоча є й поодинокі приклади іноземних. Зокрема, у парку «Біла Церква» триває будівництво заводів фінської корпорації Peikko Group та британської компанії Unilever.
Для підтримки розвитку індустріальних парків у 2024 році діяла бюджетна програма «Державне стимулювання створення індустріальних парків в Україні». Із запланованого 1 млрд грн було використано 925 млн грн. Ці кошти спрямовувалися на інфраструктуру (державне співфінансування — до 50%, а для деокупованих територій — до 80%; ліміт — 150 млн грн на проєкт).
На 2025 рік державного фінансування програми бюджетом не передбачено, однак розпорядженням №120-р від 14 лютого 2025 року Кабмін виділив 500 млн грн із залишків спецфонду на підтримку індустріальних парків.
Міністерство економіки опублікувало довідник з інструкціями для громад і підприємців, які хочуть створити парк або долучитися до вже створеного.
Чому індустріальні парки України важливі для розвитку економіки
Індустріальні парки мають стратегічне значення для економіки України та можуть стати рушієм її повоєнного відновлення. Вони сприяють виробництву з високою доданою вартістю та впровадженню інновацій. Однак для масштабного ефекту необхідно створити умови для залучення іноземних інвестицій.
Перш за все, варто розвинути програми страхування прямих інвестицій через Експортно-кредитне агентство — це дозволить працювати навіть в умовах підвищених ризиків. Не менш важливою є стабільність тарифної й податкової політики: прозорі правила гри дадуть змогу інвесторам планувати свою діяльність і зменшити невизначеність. Це підвищить інтерес до інвестування в Україну — як з боку іноземного, так і вітчизняного бізнесу.