П’ятниця, 15 Листопада, 2024

Віялові відключення можуть знизити попит на первинному ринку на 50%

Останні новини в світі

У разі нової хвилі віялових відключень попит на первинному ринку, за попередніми оцінками, може знизитися на 50%. Однак це зменшення, ймовірно, буде тимчасовим — після стабілізації енергетичної ситуації попит має повернутися до попереднього рівня. Таку думку висловила Маріанна Бігунець, директорка з продажів будівельної компанії GAZDA.

Водночас експертка зазначила, що через проблеми з електропостачанням темпи будівництва можуть суттєво зменшитися, особливо це стосується об’єктів, що знаходяться на ранніх етапах зведення, які наразі складають 35-40% від загальної кількості будівель у процесі.

Надалі пряма мова експерта:

“Однак, як це не парадоксально, співвідношення покупців і об’єктів, на яких вестиметься активне зведення і триватимуть продажі, збережеться. Тобто можна говорити, що “пропорція” між попитом, реальними продажами і об’єктами продажів не зміниться. Інакше кажучи, “воєнні” обставини ситуативно “утиснуть” первинний ринок житла майже вдвічі. Однак жодних ознак “анабіозу”, нової хвилі “кризи” не буде. Ринок ситуативно “поменшає”, але не зупиниться”, — твердить фахівчиня.

Маріанна Бігунець зазначила, що крім наявності електроенергії, на попит потенційних покупців також впливатимуть кілька інших факторів. Зокрема, до кінця року покупці звертатимуть увагу на:

  • місце розташування об’єкта та рівень безпеки в районі;
  • розмір житла, таунхаусу або приватної садиби;
  • стадію будівництва;
  • ціну та умови придбання;
  • характеристики новобудови, зокрема якість будівництва, доступність інфраструктури, безпека в районі, наявність рекреаційних зон поблизу, зручність транспорту та можливість придбати житло з готовим ремонтом.

Рівень безпеки

Платоспроможний попит протягом року залишається зосередженим, в основному, у Західному регіоні країни, зокрема у таких містах, як Львів, Ужгород, Чернівці та Івано-Франківськ, завдяки високому рівню безпеки.

“Понад 45-50% всього попиту припадають саме на ці міста. Також досить активними є покупці в Києві та на його околицях (близько 20% від загального обсягу попиту), Одесі (10-15% попиту), на інші міста (наприклад, Вінниця, Житомир, Дніпро, Харків тощо) припадає приблизно 10-15% попиту на новобудови. Отже, фактор захисту і безпеки досі залишається чи найголовнішим при виборі оселі”, — підкреслила фахівчиня.

Площа оселі та стадія зведення новобудови

За словами пані Бігунець, близько покупців зацікавлені в квартирах площею від 35 до 80 м², переважно однокімнатних та двокімнатних, в основному економ- та комфорт-класу. Це здебільшого житло на завершальних етапах будівництва або вже введене в експлуатацію.

“Крім того, платоспроможний попит звертає увагу на нові черги будівництва вже знаних і затребуваних ЖК, нові проєкти локальних (місцевих) забудовників, що працюють на ринку понад 5-10 років. Важливим для покупців є також безперервність будівництва, а також можливість інвестувати на “котловані”, оперуючи інформацією про плани девелопера, однак “інвестиційний” попит наразі не перевищує 10% від загалу”, — акцентувала Маріанна Бігунець. 

Якісні характеристики новобудови

Більшість покупців, понад 80%, надають велику увагу безпеці проживання у новобудові, зокрема наявності закритої території, камер спостереження та цілодобової охорони. Крім того, важливим аспектом є наявність самодостатньої інфраструктури, яка включає дитячі, спортивні та розважальні зони, побутові сервіси (відділення банків, перукарні, магазини) та достатню кількість паркувальних місць.

Ціна та механізми придбання житла

Експертка зазначила, що понад 70% покупців зацікавлені в придбанні житла через розтермінування від девелопера. Вони висувають досить строгі вимоги до умов виплат. Зокрема, безвідсоткове розтермінування з фіксованою ціною та початковий внесок, що не перевищує 30-50% від вартості житла. Крім того, понад 20% покупців готові скористатися державною програмою “єОселя”, тому для них важливо, щоб житловий комплекс або девелопер були акредитовані в цій програмі.

“Лише до 10% покупців готові придбати житло за його повну вартість. Більша частина таких покупців не мають “потужних” заощаджень, тому вони розраховують залучити кошти з продажу вже наявних об’єктів нерухомості (наприклад, земельних ділянок або ж отриманих в спадок старих квартир)”, — сказала Бігунець.

Вона також звернула увагу на важливий фактор, що турбує потенційних покупців — політика нового президента США щодо України. За її словами, близько 20% осіб, які планували купівлю житла в новобудовах у безпечних регіонах, відклали це рішення, чекаючи на «з’ясування обставин» і намірів нового президента щодо подальшої підтримки України. На її думку, відстрочка покупки житла більше зумовлена побоюваннями, що результати виборів можуть кардинально змінити політику США стосовно нашої країни.

“Покупців стримує радше фактор невизначеності та пов’язані з цим страхи, а не тверезий розрахунок. Новий президент США почне виконувати свої обов’язки з 20 січня 2025 року. І до того часу робити передчасні висновки досить зарано, навіть спираючись на перші бліцзаяви. Тому є всі підстави вважати, що відтермінований попит почне поволі реалізовуватися”, — зауважила фахівчиня.

Загалом, як підсумовує експертка, до кінця року ситуація на первинному ринку залишатиметься досить напруженою через безліч невизначених факторів, що змушуватимуть реальних покупців витрачати більше часу на вибір, долати сумніви та ретельно зважувати кожне рішення. Однак покупці залишаються на ринку, тому говорити про нову кризу або її поглиблення наразі не зовсім коректно.

“Первинний ринок живе в стані стресу вже близько 3 років. І попри очікувану важку зиму будівництво житла не зупиниться. Адже саме ця галузь є однією зі стратегічних, почасти завдяки якій українська економіка продовжує розвиватися. Звісно нові енергетичні виклики, що можуть постати перед девелоперами, вимагатимуть від них більшої концентрації саме на процесі зведення, а не, приміром, на рекламі чи маркетингу. Адже безперервність зведення того чи іншого ЖК є найкращою “рекламою” для майбутніх покупців”, — підсумувала Маріанна Бігунець.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні