Усе літо та початок осені ринок криптовалют перебуває у режимі різких коливань. В результаті курс Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) та інших монет може різко зростати або падати навіть протягом одного дня. Редакція видання Investnews вирішила розібратися, чому ринок криптовалют постійно змінює свій настрій та на який курс топових монет варто очікувати до кінця 2024 року.
Примітка. Редакція видання Invest News запускає постійну рубрику Школа інвестора. Ми плануємо розповідати читачам про різні інвестиційні інструменти, стратегії, ризики та антикризові рішення. Наші публікації не є фінансовими чи інвестиційними рекомендаціями. Будь-який інвестор самостійно відповідає за прийняті рішення та вкладення у цифрові активи.
Зверніть увагу: Цей матеріал не є фінансовою або інвестиційною порадою чи пропозицією. Всі рішення щодо інвестицій у цифрові активи інвестори приймають самостійно та несуть за них повну відповідальність.
Що відбувається з курсом Bitcoin
Неспокійну динаміку ринку криптовалют можна прослідкувати на прикладі поведінки Bitcoin – монети №1 із капіталізацією $1,2 трлн. Згідно з даними ресурсу Coinmarketcap, за останній місяць – в період з середини серпня до середини вересня – курс цифрового золота майже весь час знаходився на ключовому рівні – $59-60 тис. Загальне зростання вартості BTC в цей період склало біля 3%.
Водночас з цим, виникали періоди, коли BTC міг різко йти угору до відмітки $64 тис. або падати на дно відчаю до показника $53 тис. Такий нестабільний курс змушує інвесторів перебувати у напрузі, оскільки не зрозуміло, чи варто купувати крипту далі, чи краще її продавати.
Як себе почуває курс Ethereum
Негативний настрій накрив й Ethereum – другу монету на ринку криптовалют. Наразі її капіталізація складає біля $290 млрд. За останній місяць – в період з 15 серпня до 15 вересня – цифрове срібло подешевшало на 8%. Тобто, якщо в середині серпня курс ETH був на рівні $2625, то в середині вересня вартість монети впала до рівня $2415.
Варто відмітити, що в цей період курс етеріум досягав максимуму вартості у $2814 та падав до мінімума в $2171. Тобто, останнім часом диапазон курсових коливань для ефіру склав десь $600.
Чому ринок криптовалют штормить
Насправді ринок криптовалют знаходиться в неспокійному стані ще з літа. Наразі на негативний настрій криптоінвестицій впливають декілька факторів. Давайте коротко зосередимося на ключових:
- Весь світ очікує президентських виборів у США, оскільки саме новий голова країни визначатиме, яка доля чекатиме на ринок крипти в одній з найбільших економік світу.
- Традиційно курси монет дуже чутливо відносяться як до гарних, так й поганих новин, що відбуваються у світовій економіці. Серед таких подій, що нещодавно змусили монети піти у негатив, можна відмітити історію із затриманням власника Telegram Павла Дурова у Франції, погані щоквартальні звіти великих ІТ-компаній та ін.
Наведемо приклад впливу таких подій на курс криптовалют. Наприкінці липня Банк Японії підняв облікову ставку на 0,25%, щоб підтримати національну валюту – йєну. Після цього почались коливання на міжнародному валютному ринку, в парі долар – йєна. Долар просів, а йєна навпаки укріпилась.
Нестабільна ситуація не сподобалась інвесторам, які зберігали свої гроші в акціях компаній США. Тому багато хто вирішив вивести свій капітал з акцій та криптовалют у більш стабільні активи. Зокрема, мова йде про державні облігації різних країн.
Зрозуміло, що коли відбувся різкий відтік капіталу, ринки негативно відреагували на цій тренд. Зокрема, 5 серпня вартість багатьох ІТ-компаній суттєво впала в ціні: наприклад, акції Apple та Meta просіли на 10%.
Також просів й ринок крипти. Зокрема, 5 серпня курс біткоїну коливався на рівні $58,1 тис., але ще 4 серпня вартість цифрового золота була на рівні $60,7 тис.
Фактично з тих самих літніх подій ринок криптовалют знаходиться у негативному тренді і досі не може відновити своє зростання.
Які політичні фактори впливатимуть на курс BTC восени
Що ж чекаю на ринок криптовалют восени? Нещодавно американська інвестиційна компанія Bernstein опублікувала дослідження, зазначає CO-CEO компанії SpiceProp Наталія Бойко в коментарі для видання Investnews. У цьому документі поточна ситуація на криптовалютному ринку описана як розвилка. Такою точкою, де дорога розходиться на дві – стануть вибори президента США 5 листопада.
“У компанії вважають, що перемога демократа Камали Харріс може спровокувати падіння Bitcoin (BTC) до $30-40 тис. З поточних $59 тис. провал може дійти більше, ніж на 30-40%. А ось перемога республіканця Дональда Трампа, навпаки, може принести зліт до $80-90 тис. Це зростання на 50-55%”, – зазначає Наталія Бойко.
Експерт вважає, що з дослідженням можна погоджуватися чи сперечатися, але воно добре показує варіанти, орієнтири та ключові тригери на Уолл-стріт.
“Причина негативної оцінки Харріс на поверхні. Її команда так і не представила позитивного порядку денного для розвитку криптогалузі. А адміністрація Джо Байдена, де вона залишається віце-президентом, є критиком криптовалют”, – звертає увагу Бойко.
З іншого боку, в компанії SpiceProp зазначають, що саме Трамп зробив ставку на криптоінвесторів. Він пообіцяв зробити США лідером світової галузі. А деякі його ініціативи на кшталт державних Bitcoin-резервів революційні.
“Саме тому Bitcoin упав на 3% в той день, коли Дональд Трам програв дебати Камалі Харріс”, – акцентує Бойко.
Як постхалвінговий період впливатиме на курс цифрового золота
Начебто все зрозуміло, потрібно дочекатися на вибори президента США у листопаді та дізнатися, куди далі буде рухатися ринок криптовалют.
Але аналітики Bernstein надто спрощують ситуацію, вважає Наталія Бойко, адже реальність складніша. Зокрема, не варто скидати з рахунків такий важливий фактор як постахалвінговий період.
Довідка Investnews: Нагадаємо, постхалвінговий період – це час після халвінгу, події в мережі біткоїна, коли винагорода майнерам за нові блоки зменшується вдвічі. Це трапляється кожні чотири роки. Останній халвінг відбувся у квітні-2024, тоді винагорода за майнінг блоку зменшилась з 6,25 біткоїнів до 3,125.
Після халвінгу біткоїн стає дефіцитнішим, що часто впливає на його ціну. У постхалвінговий період – тобто, протягом 6 місяців – очікується підвищення інтересу до криптовалюти та можливе зростання її вартості через обмежену пропозицію. Учасники ринку криптовалют очікують, що позитивний вплив на курс від халвінга буде максимально відчуватися у жовтні, тобто, через 6 місяців після квітневого халвінгу.
“Постхалвінгова статистика говорить про можливості зростання BTC до $90-100 тис. до кінця жовтня. Технічні розрахунки також показують вікно зростання до кінця наступного місяця. Якщо ним не скористатися, то нове зростання до $90-100 тис. стане доступним лише у грудні, під час новорічного ралі американських акцій”, – зазначає експерт.
На фоні позитивного впливу халвінгу на крипторинок політична ситуація в США навпаки залишається загрозливою для стабільності топових монет. Ці ризики падіння курс цифрового золота тим більш реальні, адже шанси Харріс на перемогу у президентській гонці вищі, ніж в Трампа.
“У випадку перемоги Харріс може бути два сценарія для біткоїна. Якщо Камала змінить позицію щодо криптовалюти, тоді цифрове золото має піти угору. Або якісь неочікувані тригери до виборів можуть змусити BTC зростати. Якщо ніяких позитивних факторів не з’явиться, біткоїн, скоріш за все, буде знаходитися у песимістичному настрої. Як результат, ціла низка надійних статистичних закономірностей, як-от халвінг, позитивно не спрацюють у 2024 році”, – пояснює Наталія Бойко.
Тим не менш, на думку Бойко, сценарій передвиборчого зростання Bitcoin до $80-100 тис. виглядає більш ймовірним, тому його можна назвати базовим.
“Далі все залежатиме від вибору американців. Якщо виграє Дональд Трамп, зростання BTC може продовжитись. Якщо переможе Камала Харріс, то за збереження негативної позиції – крипторинок впаде, за її поліпшення – м’яко скоригується”, – прогнозує експерт.
Що думають про курс біткоїну іноземні експерти
Щоб отримати об’єктивну картинку майбутнього Bitcoin, варто навести й оцінки міжнародних аналітиків, які теж активно відслідковують події на ринку криптовалют та надають свої прогнози. Згідно з нещодавніми оцінками відомої аналітичної компанії Finder, курс цифрового золота має зростати й надалі.
Зокрема, в своєму щоквартальному звіті Finder провела чергове опитування 32 експерти криптоіндустрії. Вони поділилися своїми прогнозами щодо майбутньої вартості BTC до 2030 року. І в основному ці оцінки залишаються позитивними.
На думку аналітиків Finder, курс біткоїну буде змінюватися наступним чином:
- до кінця 2024 року ціна біткойна може досягти $87 169.
- до кінця 2025 року – до $127 494.
- до кінця 2030 року – до $383 514.
В цілому, прогнози Finder відображають загальну тенденцію до зростання криптовалюти на фоні її популярності та інтеграції у фінансові системи світу.
Що у 2024 році очікує на головний альткоїн криптовсесвіту
А тепер варто дізнатися, що чекає на курс Ethereum (ETH) найближчі місяці. Ефір – як друга за капіталізацією криптовалюта після біткоїну – немає окремої курсової історії до кінця 2024 году, вважає Наталія Бойко. Тобто, якщо до 5 листопада Bitcoin ралюватиме до $80-100 тис., то й головний альткоїн може додати до своєї вартості ще 50-60%.
“Мова йде про зростання у діапазоні $3500-4000”, – пояснює експерт.
Але таймінг є критичним фактором для ETH: “Чим довше BTC простоїть на поточних відмітках, тим менше часу залишиться у альткоїнів на зростання. Тому в умовах наближення 5 листопада прогнози щодо можливості зростання криптовалют стають примарними”, – говорить Наталія Бойко.
Довідка Investnews: Альткоїн — це будь-яка криптовалюта, окрім біткоїна. Вони були створені як альтернативи біткоїну та можуть мати різні функції та особливості, наприклад, швидші транзакції або інші моделі безпеки.
Чому варто придивитися до окремих альткоїнів
У нестабільному світі ринку криптовалют інвестори за традицією придивляються не тільки до монет з топ-10 за капіталізацією. Багато хто шукає й такі проєкти, які можуть зростати чи надавати певні популярні послуги. Так, експерт Наталія Бойко зазначає, що зараз, в складних умовах криптогалузі, інвестори звертають окрему увагу на криптовалюту проекту Monero (XMR), що відома як одна з анонімних цифрових монет. З квітня токен формує патерн прискорення зростання.
“Його верхнім кордоном виступає горизонтальний опір $175. Цей рівень вже понад два роки не дає монеті піднятися вище. Але цей рівень слабшає. Ціна сильно підтискає його знизу. Тому можливість пробою зростає”, – звертає увагу експерт.
На думку Наталії Бойко, зростання курсу монети Monero (XMR) реально через останні події, пов’язані, зокрема, з затриманням власника Telegram Павла Дурова у Франції.
“Такі події викликають зростання попиту на анонімні криптовалюти у світі. І ситуація із Павлом Дуровим у Франції може стати маркером для криптоспільноти, які захочуть придбати в інвестиційний портфель й такі токени, як XMR. Тож не виключно, що, незалежно від динаміки всього ринку, Monero може додати більше 25% у наступні кілька місяців”, – прогнозує CO-CEO компанії SpiceProp.