Одному Господу Богу та можливо Дональду Трампу відома мета втягування світу у митну війну, і не факт, що її організатор точно та вірно прорахував наслідки своєї діяльності, якій він дав назву “День визволення”. На жаль, світовій економіці потрібно готуватися до такого потрясіння, старт якому нова адміністрація Білого дому планує дати 2 квітня. Саме на цю дату Трамп запланував так званий «День визволення» — оприлюднення масштабного тарифного плану, який, скоріше за все, охопить усі країни без винятку.
“Це початок Дня визволення в Америці. Ми будемо стягувати з країн плату за ведення бізнесу в нашій країні та забирання наших робочих місць, забирання нашого багатства, забирання багатьох речей, які вони забирали багато років”, – сказав Трамп.
“День визволення”
Про день, який може закінчитися обвалом світових ринків, не так багато відомо. Дональд Трамп планує запровадити низку тарифів, які мають на меті встановити взаємні мита на імпортовані товари з країнами, які раніше обклали американську продукцією відповідними зборами. В першу чергу експерти вказують, що дзеркальні мита буде введено відносно країн Європейського Союзу, Південної Кореї, Бразилії та Індії.
Радник Білого дому з економічних питань Кевін Гассетт раніше заявив, що адміністрація зосередиться на тарифах щодо 10-15 країн із найбільшим торгівельним дисбалансом, однак не назвав їх.
На минулому тижні Трамп попередив, що буде вводити мита відносно іноземного автопрому, як легкового так і грузового транспорту. Радник Білого дому з питань торгівлі Пітер Наварро сказав Fox News Sunday, що мита на автомобілі збільшать надходження до бюджету на $100 мільярдів на рік, а інші мита принесуть близько $600 мільярдів на рік, або близько $6 трильйонів за 10 років.
Через кілька днів з’явилася інформація, що президент-республіканець планує оподатковувати імпортну фармацевтичну продукцію, мідь і пиломатеріали. Перед цим він запровадив 25% мито для будь-якої країни, яка імпортує нафту з Венесуели. Під оподаткування потрапили навіть американські компанії, які мають нафтові контакти із Каракасом.
На імпорт з Китаю вже понад місяць стягується додатковий 20% податок через його роль у виробництві фентанілу. Трамп ввів окремі мита на товари з Канади та Мексики з метою припинення контрабанди наркотиків та нелегальної імміграції. Невідомо, чи стало меньше наркотичних речовин та нелегалів у Штатах після такого рішення, але у свою чергу ображені сусіди ввели дзеркальні заходи. Прем’єр-міністр Канади Марк Карні, хоча поки що і розмовляє із американським лідером по телефону, але вважає, що тарифні погрози Трампа поклали край багаторічному плідному партнерству між його країною та США.
Перша реакція
За словами Джесіки Рідл, старшого наукового співробітника консервативного аналітичного центру Манхеттенського інституту, у відношенні до економіки це буде найбільше підвищення податків з часів Другої світової війни. Більшість іноземних лідерів вважають тарифи руйнівними для світової економіки, тим більше якщо вони введуть власні контрзаходи. Наприклад, у Брюсселі навіть розглядається варіант повного закриття ринку ЄС для американських товарів. Але більш ймовірний варіант — обмеження доступу американських компаній до європейського ринку та державних тендерів.
За даними американської адміністрації, щорічний обсяг імпорту та експорту між США та ЄС сягає 900 мільярдів євро, причому торговельний баланс у розмірі 235,5 мільярдів євро є на користь Європи.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що тарифи є “непослідовними” і означатимуть “розрив ланцюжків створення вартості, створення інфляції в короткостроковій перспективі та знищення робочих місць”. Проте Макрон готовий захищати свою країну та добиватися скасування мит.
“Це не добре ні для американської економіки, ні для європейської, канадської чи мексиканської економік”, – сказав Макрон.
Китайський уряд заявив, що тарифи Трампа завдадуть шкоди світовій торговій системі та не вирішать економічних проблем, визначених президентом США.
«Немає переможців у торгових війнах або тарифних війнах, і розвиток і процвітання жодної країни не досягається шляхом накладення мит», — заявив речник МЗС КНР Го Цзякунь.
Країни, які очікують найсильнішого удару від Вашингтону, така ситуація підштовхує до пошуку нових союзників. Республіка Корея, Китай та Японія провели перший за п’ять років економічний діалог на тлі тарифних погроз Трампа. Після десятирічної паузи, обумовленою територіальними суперечками між сусідами, ці східні країни відновили перемовини щодо угоди про вільну торгівлю.

Превентивні заходи
Не можна сказати, що економічні радники Трампа не проінформували боса про наслідки його “Дня визволення”. Якісь превентивні кроки команда американського президента підготувала, але ніхто не може сказати, коли вони почнуть реалізовуватися та мати ефект. Зібравши у Білому домі топ-менеджерів провідних американських компаній, Трамп пообіцяв інвестиції у сотні мільярдів доларів у нові проекти, які повинні перекрити негативні наслідки від рішення по підвищенню податків на імпорт.
Трамп хоче зменшити податки для бізнесу, який буде відкривати нові заводи у США. Але експерти впевнені, що корпоративні прибутки стануть меньшими, зростання американської економіки уповільниться, а на запуск нових підприємств може піти до трьох та більше років. Вже зараз, без нових потрясінь для ринків від Трампа, інвестиційний банк Goldman Sachs оцінює зростання економіки США у цьому кварталі лише на 0,6% порівняно з 2,4% наприкінці минулого року.
Також можливо, що тарифи будуть короткочасними, якщо Трамп відчує, що може укласти вигідні угоду з країнами після їх запровадження.
“Я, звичайно, відкритий для цього, якщо ми зможемо щось зробити. Ми щось за це отримаємо», – сказав Трамп журналістам за два дні до дати фінансових потрясінь.
Агентство АР передає думку економіста Арта Лаффера, який вважає, що тарифи на автомобілі, якщо вони будуть повністю запроваджені, можуть збільшити вартість транспортного засобу для американців у середньому на $4711. Мер міста Колумбус, штат Огайо, Ендрю Гінтер заявив, що нові мита можуть підвищити середню вартість будинку на $21 000, що зробить доступність житла ще більшою перешкодою, оскільки будівельні матеріали будуть коштувати дорожче. Тож навряд чи Трампу вдасться уникнути інфляції.
«Є ймовірність, що тарифи на товари почнуть впливати на ціноутворення послуг. автозапчастини стають дорожчими, потім ремонт автомобілів стає дорожчим, а потім автострахування відчуває тиск” », — вважає стратег WisdomTree Семюель Райнс.
Таким чином, “День визволення” означає значні зміни у торговельній політиці США, які безперечно будуть мати вплив як на національну, так і на світову економіку. Ми з вами будемо спостерігати за цим вже через добу. До речі, на початку лютого Investnews.com.ua розповідав про бажання Трампа зав’язати таку торгову війну, наслідки якої буде розв’язувати в подальшому не одне покоління… Схоже, перші потрясіння ринків від мит на китайські товари та тарифне протистояння із Мексикою і Канадою Трампа нічому не навчили.