Як зміниться ставка по депозитним вкладам у 2025 році? Які депозити найбільш вигідні з точки зору дохідності – гривневі чи інвалютні? Чому населення може більше грошей зберігати на депозитних вкладах? Про тренди на ринку депозитів в бліц-інтерв’ю виданню Invest News розповів директор департаменту роздрібного бізнесу банку “Глобус” Дмитро Замотаєв.
Що очікує на ринок депозитів в Україні у 2025 році. Назвіть основні тренди. Чи залишаються депозити цікавими для населення? Багато пропозицій мають низьку дохідність, тому люди можуть обирати інші варіанти, наприклад, ОДВП.
– Шостого березня на Монетарному комітеті НБУ було ухвалено рішення про збільшення облікової ставки до 15,5%, що має суттєво зміцнити національну валюту та вплинути на споживчі ціни. Починаючи з грудня минулого року – це вже втретє регулятор переглядає ставку, адже прискорення інфляції триває і ще принаймні кілька місяців щомісячна інфляція може перебувати в межах 1-1,5%.
Разом з цим рішенням вже на початку квітня ставка за 3-місячними депозитними сертифікатами зросте до 19%. Саме на її основі й формується дохідність гривневих вкладів. Отже, на ринку очікується доволі помітне збільшення ставок за депозитами.
Так, середня дохідність вкладів терміном від 3 міс. до 6 міс. може збільшитися до 12,5-13% річних, вклади на термін від 9 міс. до 1 року дадуть середній дохід в розмірі 13,5-14% річних. Водночас середня дохідність вкладів терміном 6-9 міс. та від 1 року і вище може скласти 15-16% (в окремих випадках з урахуванням бонусних відсотків до базових ставок максимальна дохідність потенційно може сягнути 17% річних).
Інакше кажучи, рішення Монетарного комітету значно посилює привабливість збереження коштів на гривневих депозитах. Адже, наприклад, вклади терміном 6-9 міс. та від 1 року можуть дати пасивний прибуток в розмірі до 4%.
Скажу так: придбання ОВДП є непоганим альтернативним механізмом збереження коштів та отримання прибутку, однак цей сегмент потребує певних професійних знань, а також достатню суму коштів для придбання цінних паперів. Саме тому, на мій погляд, переважна більшість громадян, що прагнутимуть вкласти кошти, буде сконцентрована саме на гривневих вкладах.
На якій термін українці найбільше розміщають депозити? Чому їх вибір сфокусований на таких термінах?

– Перш за все, громадян цікавить дохід із вкладу. І головний момент – це не втратити наявні кошти, не піддати їх “знеціненню”, розмістивши на депозитах. Після означених монетарних змін, ми припускаємо, що навіть ультракороткі вклади дадуть змогу громадянам щонайменше “проіндексувати” кошти на % інфляції.
Ставки за вкладами від 6 міс. до 9 міс. та від 1 року і довше майже вирівнялись, що дає змогу обирати між цими депозитними програмами. Але у стратегічному плані цікавішими є саме довготривалі вклади. Адже з урахуванням податкових стягнень та прогнозованого зниження інфляції до 8-9% у другому півріччі, клієнти матимуть змогу отримати пасивний прибуток в розмірі до 4%, а подекуди до 5%.
Ми очікуємо, що протягом березня-квітня у сегменті гривневих вкладів може спостерігатися суттєве пожвавлення потенційних вкладників. Власне громадяни можуть скористатися слушною нагодою не лише зберегти наявні статки від знецінення, а й отримати пасивний прибуток. За нашими очікуваннями, найближчими тижнями порівняно з початком року приріст нових вкладників складе 10%. І переважна більшість нових вкладників, а це близько 60-70%, розміщуватимуть кошти на вкладах терміном 6-9 місяців.
А якщо говорити про гривневі чи інвалютні депозити, які варіанти найбільше цікавлять населення?
– На тлі розпочатих США митних воєн вже констатуємо “просідання” курсу долара на світових ринках на 0,5%. Крім того, все частіше лунають побоювання, що цьогоріч інфляція в США буде більшою за 3,5%, що прогнозувалося наприкінці 2024 року.
Схожі обставини і в євровій зоні: по-перше, річна інфляція очікується на рівні 3,4%, а по-друге, питання запровадження США нових мит на окремі товари з ЄС та можливі зворотні дії ЄС на американські товари можуть вдарити по “броні” цих двох валют.
Тобто, наразі достатньо сумнівів у міцності цих двох валют принаймні цьогоріч. Звісно, мова не йде про “обвалення” долар чи євро, однак вони можуть втратити дещицю своєї ваги.
Наразі дохідність вкладів у іноземній валюті не є тим маркером, що приваблює потенційних вкладників: наприклад, середні ставки за вкладами у доларах не перевищують 1,5% річних, а у євро – 1,3% річних. Якщо таку дохідність зіставити з рівнем знецінення цих двох валют, то побачимо, що розміщення коштів на валютних депозитах не вбереже заощадження від повільного знецінення.
Щось змінилось у 2025 році в питанні оподаткування депозитів? Влада збільшила, зокрема, військовий збір до 5%, як такі новації сприймають клієнти банків?

Звісно, податкове навантаження зросло і складає 23% від отриманого доходу з вкладу. Але розуміємо, що потреба у збільшенні військового збору, суто по-людськи, є необхідним і важливим кроком, адже ці кошти спрямовуються на захист України від ворога. Зниження дохідності гривневих вкладів разом з пришвидшенням інфляції деякою мірою вплинуло на динаміку нових вкладів. Однак нові монетарні заходи мають стимулювати громадян розміщувати кошти в банках.