Інфляція в Україні в січні 2025 року становив 12,9%, що виявилося вищим за прогноз Національного банку України.
Повідомляє видання Bank.Gov
Причиною цього стали зростання адміністративно регульованих цін, також зростання вартості ринкових послуг через збільшення виробничих витрат, в тому числі на енергетичні та трудові. Податкові зміни також сприяли відхиленню від прогнозованого рівня. За словами представників НБУ, зниження інфляції очікується у другій половині року, коли вона поступово наблизиться до цільового рівня в 5%.
Ціни на продукти
Водночас у січні спостерігалося сповільнення зростання цін на сирі продукти харчування, завдяки теплому погодному періоду, що сприяло збільшенню пропозиції молока та яєць. Також активізація імпорту дозволила зменшити ціни на овочі та фрукти. Проте зростання цін на свинину, курятину та цукор зберігалося, наближаючись до рівня цін в інших країнах-торгових партнерах.
Також базова інфляція пришвидшилася до 11,7%, як і передбачалося експертами, про що повідомляло видання Invest News. Зокрема, ціни на оброблені продовольчі товари зросли на 15,9% через подорожчання сировини, витрат на електроенергію та оплату праці. Ціни на хліб, м’ясопродукти та олію зросли особливо швидко. Зростання цін на світових ринках також призвело до здорожчання деяких імпортних товарів, зокрема сирів, чаю, кави та шоколаду.
Ціни на послуги
Ціни на непродовольчі товари також підвищилися, зокрема завдяки коливанням валютного курсу. Тим часом ціни на одяг і взуття залишалися стабільними, не перевищуючи рівня минулого року.
Зростання вартості послуг склало 14,2%, що стало результатом перегляду тарифів, зокрема підвищення вартості мобільного зв’язку та медичних послуг у державних клініках. Також ціни на пальне зросли на 12,1% через підвищення вартості сировини, акцизів та логістичні труднощі через погодні умови.
Попри ці економічні труднощі, Національний банк прогнозує зниження інфляції у другій половині 2025 року, що створить потенціал для стабілізації економічної ситуації.