Неділя, 5 Січня, 2025

Чому у 2025 році українцям варто обирати ОВДП, золото та корпоративні облігації з метою інвестування. Розповідає фінансовий аналітик Андрій Шевчишин

Останні новини в світі

Як українська економіка розвиватиметься у 2025 році? В які інструменти краще вкладати гроші українцям? Коли в нашій країні запрацює фондовий ринок на рівні США та інших провідних країн світу? Про все це в інтерв’ю виданню Investnews розповів фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин. 

На вашу думку, в якому стані українська економіка буде знаходитися в 2025 році? Що вдасться стабілізувати, а які напрямки буде складно врегульовувати?

– Ми маємо декілька сценаріїв, які будуть сильно впливати на подальший рух української економіки. В песимістичному сценарії військовий стан продовжиться до кінця 2025 року. В цій ситуації влада може впроваджувати жорсткі правила та посилювати тиск. І це може негативно впливати на країну. 

Такий розклад логічний. Оскільки в умовах активних бойових дій наша країна має продовжувати мобілізацію, шукати додаткові кошти на веденні війни та ін. Зрозуміло, що внаслідок війни з економіки вилучатимуть фахівців, хтось з українців буде виїжджати. Все це поглибить негативні тенденції в Україні. 

На жаль, складну економічну ситуацію не виправить міжнародна фінансова підтримка. Нагадаю, наші партнери планують надати Україні під 40 млрд доларів на підтримку бюджету-2025. Окрім цього, 50 млрд доларів планується передати за рахунок заморожених російських активів. Безумовно, усе це фінансування допоможете підтримати українську економіку на плаву, але не врятує від загальних негативних трендів, що спостерігаються внаслідок трьох років повномасштабної війни. 

Особисто для мене продовження війни – це негативний сценарій для економіки України у 2025 році. Але що цікаво, навіть в таких умовах наша країна може показати позитивне зростання ВВП, хоча воно буде менше, ніж у 2024-му. 

Для розуміння: у 2024 році зростання ВВП може скласти 3,2-3,5%. А у 2025 році у песимістичному сценарії таке прискорення може скласти 2%.

А який базовий сценарій розвитку української економіки ви бачите у 2025 році?

 – Якщо взяти до уваги базовий сценарій, то вважаю, що у першій половині 2025 року Україна вийде на якесь замороження військового конфлікту. В такому випадку у 2025-му зростання ВВП може скласти 3,7%. Такі результати реально досягнути завдяки декільком факторам:

  • Гарний врожай та підтримка агросектору.
  • Розвиток переробної промисловості.
  • Зростання торгівлі. 
  • Збільшення інвестицій на відбудову.
  • Активізація темпів будівництва тощо.  

Внаслідок цього, навіть ціни в Україні будуть зберігатися на прийнятному для українців рівні. 

Що у 2025 році буде відбуватися зі світовою економікою? Чи буде економіка стабільною, чи можливі якісь ризики? Які глобальні тренди будуть впливати на Україну?

–  Глобальний ВВП у 2024-2025 роках залишатиметься незмінним – на рівні 3,1%. При цьому наші основні торгівельні партнери – Євросоюз та країни регіону Pacific Asia – прискоряться. Все це позитивно впливатиме на Україну.  

Безумовно, проблеми можуть бути в рамках торгівельної війни між США та Китаєм, оскільки Дональд Трамп в кріслі президента може впровадити нові санкції проти Піднебесної. Але китайці готуються до можливих обмежень, адже вперше за 14 років країна проводить стимулювання місцевої економіки. Зокрема, Китай знижує облікову ставку та проводить більш м’яку кредитно-грошову політику. 

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. Джерело: архів спікера.

Якщо говорити про українців, у 2025 році які можливості для інвестування будуть найбільш доступні та перспективні в нашій країні? Назвіть топ-3 позиції та причини вибору. 

Давайте виходити з орієнтирів базової ефективності. За результатами 2025 році інфляція, на мій погляд, буде на рівні 9%. Середньомісячна річна інфляція буде на рівні 13%. Для порівняння: у 2024 році ми виходимо на 11% інфляції. Тобто, українці мають розглядати інвестиції, де можна отримати мінімум 9% дохідності.

Далі треба враховувати курсово-девальваційний паритет. У 2024 році курс дійшов до відмітки 42,5 грн/$ на готівковому ринку. А у 2025 році курс може сягнути нових рівнів – до 45 грн/$ у базовому сценарії. Тобто, бачимо, що інвестиція з дохідністю у 7-9% може стати безбитковою. А все, що менше – стане неефективним. 

Тепер давайте рахувати, які інструменти можуть перевищити ці показники у 7-9% дохідності. 

Валюта. Ми можемо розмістити долари на валютних депозитах чи ОВДП та отримати певний відсоток. В нинішніх умовах це непогана інвестиція. 

Гривневі ОВДП. Наразі їх дохідність складає 16%. Це теж непоганий варіант для інвестицій, адже при 16% дохідності та 9% інфляції, людина отримає гарні 7% у плюс. 

Банківське золото, без поставки. В даному випадку треба враховувати курсові коливання та коливання вартості золота на світових ринках. Загалом людина може заробити десь більше 10% у валюті. Начебто, цей показник вище інфляції. 

Ну, і криптовалюта. В нас доволі розвинений крипторинок. Люди інвестують у криптовалюти. Є також відомі криптобіржі. І загалом ці інвестиції надають можливість отримати гарний дохід. Але проблема у відсутності регулювання. Влада каже, що у 2025 році українці будуть сплачувати податки з крипти. А як все це буде відбуватися, якщо навіть нульової декларації люди не мають? Тому ризиків в цього інструмента доволі багато. 

В умовах війни в Україні почали активно з’являтися пропозиції по корпоративних облігаціях. Як ви оцінюєте цей інструмент, наскільки він  цікавий за прибутком та захищений від ризиків для роздрібного інвестора?

– Корпоративні облігації дуже цікаві для інвестування. Це все проєктні речі. Тобто, певна компанія, наприклад, Нова пошта залучає гроші від українців з метою реалізації конкретного проєкта. Корпоративні облігації можуть бути гарним інструментом для інвестицій, оскільки тут можна отримати непоганий дохід, десь від 14% до 28% річних в гривні. 

Але треба пам’ятати, що такі облігації несуть й більше ризиків для пересічного громадянина. Зокрема, якщо компанія інвестує гроші у будівництво якогось комплексу, ТРЦ, цеху, існує ризик попадання ракет у даний об’єкт. Це проблема компанії емітента облігацій, й це може становити загрозу інвестиціям інвестора, що вклав в такі корпоративні облігації.  

Розкажіть, як зараз в Україні захищені права інвесторів? За яких умов люди можуть повернути свої гроші, якщо виникли якісь проблеми з облігаціями чи іншими інструментами? 

– Зараз у світі існує безліч ризиків. Серед них: 

  • ризик дефолту (що емітент не виплатить по інструменту),
  • ризик ліквідності інструменту (що ви не зможете продати облігації), 
  • ризик самого бізнесу,
  • ризик зміни законодавства, 
  • ризик зміни податкової політики щодо інвестування,
  • валютні ризики,
  • кредитні ризики, 
  • ризики держави, які відобразяться на всіх корпоративних емітентах,
  • ризик ризиків, це коли ви при розрахунках не вірно оцінили, якы саме ризики потрібно брати до уваги й їх вплив,
  • для нас ще й військові ризики.

Тож в умовах війни інвесторам дійсно складно розібратися, які інструменти є більш чи менш ризиковані, оскільки невідомо, який саме ризик може спрацювати в будь-який момент. Зокрема, можна недооцінити певні ризики, не закласти в свою інвестиційну модель додаткові форс-мажори і в результаті втратити усі гроші. 

Тому, на жаль, сьогодні питання захисту інвесторів в Україні не вирішено. Це стосується не тільки фондового ринку. Облігаційний ринок також доволі слабкий. І в нас немає часу розвивати ці ринки так, як вони працюють за кордоном. Чому? Справа в тому, що уряду потрібні облігації для фінансування дефіциту бюджету, а не інвестиції всередині України. Скоріш за все, фондовий ринок з відповідним захистом прав інвесторів буде розвиватися вже після завершення війни. 

Якщо активні бойові дії, згідно з вашим базовим сценарієм, закінчаться у 2025 році, тоді виникає логічне питання: коли українці зможуть знову інвестувати в закордонні активи, зокрема, в ринок акцій США?

– На жаль, це відбудеться нескоро. Ми розуміємо, що завершення війни пройде без репарацій з боку Росії. Тож українці мають самостійно фінансувати відновлення країни. Безумовно, з допомогою зовнішніх інвестицій.

Вважаю, спочатку буде відновлено рух капіталу для іноземних інвесторів. Тобто, ті інвестори, хто захоче вивести гроші з України, зможуть це зробити. А ті інвестори, хто захоче вкладати гроші у відновлення нашої країни, теж зможуть це зробити. Це й називається відновлення руху капіталу. В результаті перші інвестиції зроблять наші партнери, адже є певні домовленості з великими країнами, зокрема, США, Великою Британією, Німеччиною, Францією тощо. Усі ці прямі інвестиції стануть першими ластівками. А далі вже й приватний капітал буде заходити в Україну з метою фінансування проєктів з відновлення. 

Які ж інвестиційні інструменти зможуть використовувати українці, щоб вкладати гроші у відновлення країни?

Спочатку люди зможуть використовувати ОВДП, кредитування, корпоративні облігації. Це буде база. 

Також з часом запрацює пряме кредитування з боку населення для державних проєктів. Такі партнерські програми, наприклад, в напрямку будівництва, можуть бути цікаві для людей.  

І варто пам’ятати про пенсійну реформу. Не знаю, але, не виключно, що новий етап накопичувальної системи запрацює вже у 2025 році. Поки це виглядає дуже оптимістично. Це довгі гроші, але вони можуть забезпечити людям певну прибавку до пенсії. 

Далі можна сподіватися, що в Україні будуть відновлювати фондовий ринок. Вважаю, що якщо влада надасть зелене світло, тоді деякі євангелісти зможуть запустити фондовий ринок десь за 2-3 роки. Загалом це цікавий напрямок для розвитку інвестування в Україні. Тому у розбудові нашого фондового ринку можуть бути зацікавлені й інші країни, зокрема, Польща. 

Тобто, після завершення війни українці зовсім не матимуть можливості виводити гроші з України з метою інвестицій за кордоном?

– Думаю, що за потреби українці зможуть отримати певні валютні ліцензії. Така практика існувала до 24 лютого. А, в цілому, у разі необхідності люди можуть й зараз виводити валюту за кордон, тому не можу сказати, що це така вже велика проблема. Як кажуть, якщо є мета, можливості завжди знайдуться.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні