Можна обережно констатувати, що у 47 президента США Дональда Трампа закінчився так званий період заперечення всього логічного, прогнозованого та практикой доведенного. Схоже зараз ми спостерігаємо його перехід у період прийняття беззаперечних фактів, щоправда на першому етапі він втратив свого вірного шанувальника Ілона Маска — бізнес переміг політику!
Тенденція останніх днів
По-перше, Трамп не ризикнув вводити 50% мита на європейські товари, незважаючи на те, що Європейський союз поки що не пішов йому на поступки. Наразі зберегти обличчя йому вдалося, заявивши, що він лише відкладає це рішення до 9 липня, люб’язно дозволяючи блоку з 27 європейських країн —найбільшому торговельному партнеру США — розробити прийнятну обом сторонам угоду. Про це його попросила президентка Європейської комісії Урсула Фон дер Ляєн.
Якщо переговори проваляться, ЄС готує близько 108 мільярдів доларів у вигляді тарифів у відповідь, тому наразі невідомо, хто більше програє у цій тарифній війні.

А ще у п’ятницю, 23 травня, Трамп рекомендував запровадити 50% тариф на товари із ЄС з 1 червня, висловивши розчарування тим, що торговельні переговори з європейцями просуваються недостатньо швидко. Тоді ці слова сколихнули світові фінансові ринки та посилили торговельну війну США із найближчими партнерами. Але вже через дві доби “людина слова” Трамп забрав свої слова назад і “подарував” відтермінування.
“У нас був дуже приємний дзвінок, і я погодився перенести. Вона сказала, що ми швидко зберемося разом і подивимося, чи зможемо ми щось вирішити», — сказав Трамп, перш ніж повернутися до Вашингтона після вихідних у Нью-Джерсі.
По-друге, Трамп почав публічно критикувати російського “друга” Володимира Путіна. Коментуючи останні масовані атаки проти України, американський лідер заявив, що Вашингтон безумовно розглядає можливість введення санкцій проти росії, оскільки немає зрушень у американських мирних ініціативах.
“Я незадоволений тим, що робить Путін. Він вбиває багато людей, і я не знаю, що, чорт забирай, сталося з ним. Я знаю його давно – завжди ладнав з ним. Він став абсолютно божевільним!”, – написав трамп у Truth Social.
Реакція ринків
І на першу зміну думки американського лідера, і на другу ринки одразу відреагували. У першому випадку європейські акції показали зростання, а євро зміцнився.
Зросла ціни на нафту, оскільки рішення Трампа зменшило побоювання щодо впливу американських тарифів на ЄС, які можуть зашкодити світовій економіці та попиту на паливо. Ф’ючерси на нафту марки Brent зросли на 26 центів, або 0,4%, до 65,04 долара за барель, тоді як ціна на американську нафту марки West Texas Intermediate зросла на 24 центи, або 0,39%, до 61,77 долара за барель, повідомляє Reuters.
Відреагував і ринок дорогоцінних металів. 26 травня почали знижуватися ціни на золото. Спотові ціни на жовтий метал знизилися на 0,7% — до $3334,53 за унцію. Ф’ючерси на американське золото впали на 1% — до $3333,40. Спотова ціна на срібло впала на 0,2% — до $33,40 за унцію, платина подешевшала на 0,8% — до $ 1085,76, а паладій втратив 0,6% — до $987,18.
Одночасно у росіян ринки посипалися. Лише за кілька годин після правильного діагнозу Трампа відносно Путіна індекс Мосбіржі втратив 1,51%, а капіталізація скоротилася на 100 млрд руб (1,1 млрд дол). Найбільше постраждали акції “Газпрому”, які впали на 3,5%. Папери Сбербанка та ВТБ втратили 1,5% і 2,4% відповідно. Серед лідерів падіння також “Совкомфлот” (-2,6%), “Северсталь” (-2%), “Аерофлот” і “Магніт” (-2,2%). Акції “Роснефті” знизилися на 1,4%.
Прогноз
Спрогнозувати подальші кроки господаря Білого дому відносно росії поки що складно. Відносно європейського питання експерти обережно розмірковують про можливе позитивне рішення. Варіант запровадження мит все ще остаточно не знятий з порядку денного, тому це може призвести до зростання інфляції та уповільнення економічного зростання, як це вже спостерігалося під час попередніх торговельних конфліктів США.
Трамп стверджує, що ЄС використовує США, і закликав блок скоротити свій профіцит товарів, усунути бар’єри для торгівлі, такі як податок на додану вартість, та позбутися регуляторних перешкод для бізнесу. ЄС заявив, що готовий до переговорів з Білим домом, але у разі невдачі запровадить заходи у відповідь.

З іншого боку новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, який прийшов на цей пост з бажанням повернути ФРН колишній вплив, заявив, що Європейський Союз може вжити заходів у відповідь проти американських технологічних компаній, якщо торговельний конфлікт з адміністрацією Трампа загостриться. Хоча лідер найбільшої економіки Європи прагне знизити тарифи та розрядити напруженість у стосунках з Вашингтоном, він заявив, що блоку потрібно буде в першу чергу захистити свої інтереси, і вказав на профіцит США в торгівлі послугами з ЄС.
“Наразі ми рішуче захищаємо американські технологічні компанії, зокрема й щодо податків. Це можна змінити, але я не хочу ескалації цього конфлікту. Я хочу вирішити його разом”, – сказав Мерц у Берліні на конференції WDR Europaforum.
Згідно з розрахунками Bloomberg Economics, загроза Трампа запровадити 50% тарифів на товари із Старого світу вдарить по торгівлі товарами на суму 321 мільярд доларів, знизивши валовий внутрішній продукт США майже на 0,6% та підвищивши ціни більш ніж на 0,3%. Враховуючи, що Трамп веде торгову війну вже з Китаєм, а готується навіть запровадити мита проти найближчих своїх сусідів, перспективи для економіки США не дуже втішні.
І про Ілона Маска
Схоже, економічна політика 47 президента США не підійшла мільярдеру Ілону Маску, який так хотів бачити Трампа своїм лідером, що навіть стрибав під час передвиборчих зустрічей з електоратом.

Дострибався до того, що, як я писала у блозі для Investnews.com.ua під назвою “Шпагат Ілона Маска: через дії друга-Трампа Tesla має проблеми на ринках” у нього виникли проблеми на китайському заводі Tesla та при зборі роботів Optimus. Торгова війна між Пекіном і Вашингтоном порушила ділові стосунки, оскільки експортний контроль США та китайські бар’єри для доступу на ринок створили значні перешкоди.
У підсумку, схоже, Маск пішов з президентської команди, де мав неофіційний статус. Згідно останньої його заяви, мільярдер повернувся до роботи у свої бізнес-структури.
“Повернувся до режиму роботи 24/7 і ночівлі в конференц-залах, серверних і на виробництві. Маю бути максимально зосередженим на X/xAI і Tesla, а також на запуску Starship наступного тижня – ми запускаємо критично важливі технології”, – написав Маск у х.
Коментаря від друга-президента відносно цієї ситуації публіка не дочекалася.
Звісно, політика Дональда Трампа залишається непередбачуваною. Але, схоже, він почав прислухатися до іншої думку, а не керуватися виключно принципом “існує лише одна вірна думка і вона моя”.

