У квітні інфляція в Україні сповільнилася до 0,7% порівняно з 1,5% у березні, проте річний показник досяг 15,1% — це найвищий рівень за останні 23 місяці.
Про це повідомив фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, член Українського товариства фінансових аналітиків.
За його словами, квітень і травень — це піковий період для річної інфляції, після чого очікується її поступове зниження. Одним із головних чинників сповільнення стане зникнення ефекту підвищення тарифів на електроенергію, про це раніше повідомляло видання Invest News, який був чинним з червня 2024 року. Також ослаблюється вплив валютного курсу.
Очікування на травень
- Базова інфляція у квітні знизилась до мінімуму за останні 10 місяців, а в багатьох товарних групах навіть зафіксовані дефляційні тенденції.
- Валютний фактор наразі не чинить значного тиску: курс долара та євро стабілізувалися, імпортери утримують орієнтир у межах 44–45 грн/дол.
- Погодні умови (три хвилі холодів) вплинули на врожай фруктів і ягід, але стабільність курсу дозволяє уникнути різкого зростання цін.
- Очікується подальше зниження цін на молочні продукти, сир та яйця, тоді як риба і м’ясо продовжать дорожчати.
- Ріст цін на хліб та хлібобулочні вироби суттєво сповільниться.
- Ціни виробників харчової продукції вже майже повністю перенесено на споживачів.
Однак на ціноутворення все ще впливають структурні проблеми: нестача робочої сили, підвищення податкового тиску та активізація боротьби з тіньовими схемами. Бізнес у відповідь змушений підіймати відпускні ціни для збереження прибутковості.
Прогнози на 2025 рік
Прогнозуючи 2025 рік, Андрій Шевчишин очікує, що інфляція за підсумками року становитиме близько 9%, при середньорічному показнику на рівні 12,3%. Цей прогноз базується на припущеннях про покращення ситуації в аграрному секторі, відсутність змін у тарифах на комунальні послуги та збереження жорсткої монетарної політики Національного банку.
У разі негативного сценарію інфляція може зрости до 14,2% — зокрема через ймовірний неврожай, зростання цін на газ, водопостачання й опалення для населення до 25%, а також ослаблення гривні. Водночас згідно з офіційними прогнозами, уряд очікує інфляцію на рівні 9,5%, Міжнародний валютний фонд — 9%, а НБУ — 8,7%.