Вівторок, 29 Квітня, 2025

Кожен п’ятий український айтівець залишився без роботи

Останні новини в світі

Майже 20% спеціалістів українського IT-сектору втратили свої робочі місця протягом останніх 12 місяців. Ще більше фахівців — понад половину — занепокоєні можливим звільненням найближчим часом.

Такими є результати масштабного дослідження платформи DOU, оприлюдненого 28 квітня.

Звільнення та побоювання

Звільнення торкнулися 19% айтівців — це більше, ніж у 2023 році (16%). Найчастіше звільняють фахівців рівня Senior. Ще 18% працівників самостійно пішли з компаній (проти 14% торік).

Серед головних причин скорочень — фінансові труднощі в компаніях та перегляд бізнес-цілей. Стартапи й продуктові компанії переважно пояснювали звільнення внутрішньою оптимізацією, тоді як сервісні фірми та аутстафери — закриттям проєктів або завершенням контрактів. У 13% випадків звільнення стали наслідком незадовільної ефективності працівників — здебільшого в продуктових компаніях.

Основні мотиви для самостійного звільнення — брак кар’єрного зростання (43%), відсутність можливостей для професійного розвитку (41%) та незадовільна зарплата (38%). Серед тих, хто працює за кордоном, 16% залишили роботу через переїзд. Немаловажним фактором стали й внутрішні конфлікти — 12% респондентів залишили роботу через напруження з керівництвом або лідом. Серед технічних фахівців частішими були фінансові причини, серед нетехнічних — міжособистісні проблеми в колективах.

Причини та прогнози

Ліди найчастіше йдуть через емоційне вигорання, Senior-фахівці — через більш вигідні пропозиції, а Middle-спеціалісти — через стагнацію в розвитку та фінансову незадоволеність. Найбільш нестабільна ситуація серед дизайнерів і сейлзів — кожен третій з них перебуває у пошуку роботи. Найвища стабільність — у DevOps/SRE, Data Science та ML/AI — тут без роботи перебувають лише 8–10%. Загалом безробіття серед айтівців за кордоном перевищує аналогічний показник в Україні: 17% проти 14%. Особливо це помітно в галузі Mobile-розробки — там частка безробітних сягає 38%.

Понад половина айтівців в Україні (52%) та ще більше за кордоном (57%) побоюються втратити роботу — це зростання порівняно з минулими роками. Найменше турбуються Data Scientists та топменеджери, тоді як найбільше — тестувальники, дизайнери, спеціалісти підтримки та інфраструктурні інженери.

Водночас активність рекрутерів на ринку зросла: 80% учасників опитування отримували запити щодо роботи, хоча ще восени 2023 року таких було лише 50%. Найбільший інтерес роботодавців — до експертів у сферах Data Science, ML/AI та DevOps. Попри труднощі, лише 38% респондентів готові змінити професійну сферу. Ще 20% розглядають таку можливість, головним чином через труднощі з пошуком нової роботи або прагнення займатися цікавішою справою.

Прогнози учасників ринку досить обережні: третина вважає, що ситуація не зміниться, 32% очікують її погіршення у 2025 році, і лише 19% сподіваються на покращення.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні