В Україні бізнес-середовище демонструє позитивну динаміку, зокрема покращились оцінки ділової активності на найближчі 12 місяців. Індекс ділових очікувань (ІДО) підвищився до 100.6% у третьому кварталі 2024 року, порівняно з 99.5% у попередньому періоді. Керівники українських компаній, які були учасниками опитування позитивно оцінюють обсяги реалізації продукції та інвестиційні витрати на обладнання, але очікують помірного зростання інфляції та коливань курсу гривні.
Повідомляє: BANK.GOV
Опитування виявило, що підприємства з секторів енергетики, сільського господарства та транспорту планують збільшення виробництва. Однак, попри позитивні очікування щодо реалізації, респонденти погіршили прогнози щодо фінансового стану та зайнятості.
Виклики та прогнози щодо інфляції
Воєнні дії залишаються основним чинником, що стримує економічне зростання, тоді як податкові зміни та коливання валютних курсів мають зростаючий вплив на бізнес. Прогнози щодо інфляції вперше за останні вісім кварталів погіршились, а респонденти очікують річну інфляцію на рівні 9.7%, що є збільшенням з 9.0% у попередньому кварталі. Більшість респондентів (81.1%) вважають, що воєнні дії залишаються основним чинником інфляції.
Очікування щодо девальвації гривні також зросли: середній курс, на який респонденти очікують через 12 місяців, становитиме 43.72 грн/дол. США.
Попри складнощі, бізнес все ще сподівається на залучення іноземних інвестицій, проте частка компаній, які планують їх залучати, зменшилась до 18.8%. Оптимізм залишається в секторах торгівлі, сільського господарства та переробної промисловості, які прогнозують зростання обсягів реалізації продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках.
Ці результати були отримані в рамках опитування, яке охопило 655 підприємств з 21 регіону країни. Висока частка оптимістичних оцінок, попри негативні зовнішні фактори, свідчить про стійкість бізнесу в умовах нестабільності.