У квітні 2025 року лише 57% українських підприємств повідомили про нестачу робочої сили, що є найнижчим показником за останні пів року.
Видання Forbes передає, що Інститут економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД) провів опитування серед 478 промислових підприємств, і ось головні результати
Зміни у бізнесі
Цей тренд став результатом зміни настроїв бізнесу, зокрема через можливі перспективи припинення бойових дій та загальне покращення довгострокових економічних очікувань. Водночас попри оптимізм, короткострокові прогнози стали більш обережними.
Індекс відновлення ділової активності зріс до 0,13 у квітні, порівняно з 0,12 у березні. Найкращі результати продемонстрували великі підприємства, які відзначили збільшення обсягів виробництва. 26,2% компаній заявили про зростання обсягів, що більше, ніж у березні (20,1%). Експорт також досягнув максимуму з початку війни, з показником індексу змін на рівні 0,23.
Попри покращення ситуації в економіці, проблема нестачі робочої сили залишається актуальною. У квітні 57% підприємств повідомили про цю проблему, що є найнижчим рівнем з жовтня 2024 року. Пошук кваліфікованих працівників ускладнюється для 47,8% підприємств, а некваліфікованих — для 36,3%.
Проблеми та очікування
Однак довгострокові прогнози бізнесу покращилися. Індекс очікуваних змін зріс із 0,11 до 0,15 завдяки зниженню частки компаній, які планують скорочувати виробництво (з 3,4% до 1,4%), та зростанню тих, хто очікує на розширення (з 14% до 16,2%).
Основними проблемами для бізнесу залишаються зростання витрат на сировину (43%) і зростання цін на робочу силу, а також небезпека ведення бізнесу в умовах війни (54%). Однак, на тлі стабільного споживчого попиту та підтримки міжнародної фінансової допомоги, ситуація в енергосекторі покращилася, що стало позитивним фактором для підприємств.
Попри позитивні зміни, український бізнес зберігає обережні очікування, пов’язані з невизначеністю щодо війни, зростанням витрат на сировину та оплату праці, а також з послабленням гривні до євро. За даними НБУ, індекс очікувань ділової активності у квітні знизився до 49,4, порівняно з 51,8 у березні 2025 року, що свідчить про наближення до нейтрального рівня.
Загалом, підприємці спостерігають як позитивні, так і негативні фактори, що впливають на їхню діяльність, і намагаються адаптуватися до нових умов, зокрема у питаннях нестачі кадрів і зростання витрат.