Середа, 21 Травня, 2025

Шевчишин оцінив вплив підвищення мінімальної зарплати на економіку та бізнес

Останні новини в світі

Уряд України у 2025 році анонсував підвищення мінімальної заробітної плати до 11 000 гривень. Однак, згідно з останніми законодавчими ініціативами, зростання відбудеться не в червні, як планувалося раніше, а з 1 липня. Новий рівень мінімальної зарплати становитиме 10 800 гривень.

У коментарі для видання Invest News Андрій Шевчишин, член Українського товариства фінансових аналітиків, пояснив, наскільки доцільним є це рішення та які його наслідки для економіки.

Вплив на ринок

«Офіційна мінімальна зарплата відрізняється від фактичної мінімальної зарплати. Тому перегляд “мін ЗП” це фактор тиску на чорний ринок з метою його відбілювання, й авжеж підвищення податкових надходжень й пенсійних відрахувань.», — зазначив Шевчишин.

За словами експерта, підвищення мінімальної заробітної плати безпосередньо впливає на рівень оплати в державному секторі, де заробітні плати часто прив’язані до «мінімалки». Крім того, зміна цього показника може торкнутися і розміру прожиткового мінімуму, і мінімальних пенсій.

Виклики для бізнесу

Водночас попри очевидні соціальні вигоди, таке рішення створює додатковий тиск на малий та середній бізнес — особливо на тих роботодавців, які офіційно виплачують працівникам мінімальні зарплати.

«Проте як не крути, це навантаження на бізнес, який сидить на мінімалках, що буде задівати його маржинальність. З іншої сторони, й це завжди спостерігалось – це стимул для економіки, через підвищення попиту на ринку, прискорення роздрібної торгівлі, перерозподіленню коштів через бюджет. Покращення соціальної стабільності, через зростання виплат незахищеним верствам населення.», — вважає фінансовий аналітик.

Шевчишин наголошує, що впроваджувати подібні соціальні ініціативи доцільно лише після стабілізації економіки та у поєднанні з податковою реформою в Україні. Важливо, щоб зростання відбувалося поступово — це дасть бізнесу змогу адаптуватися без зайвого стресу та фінансових втрат.

«Для адаптації, підвищення мінімалки повинно бути плановим, поступовим (не різким й не великим), заздалегідь відомим. Тоді бізнес буде переглядати й планувати свої дії відповідно до змін. У випадку різкого, великого перегляду мінімалки, авжеж бізнесу буде значно важче.», — підсумував експерт.

Події в країні