Суспільна думка в Україні свідчить про глибоку потребу в мирному вирішенні війни: понад 70% громадян виступають за безумовне 30-денне перемир’я, а більш ніж половина вважає дипломатичні зусилля президента успішними.
Такі результати представила Соціологічна група «Рейтинг» у дослідженні, проведеному 16 травня 2025 року
Підтримка перемир’я зростає
74% респондентів виявили підтримку ідеї місячного припинення вогню без попередніх вимог — це демонструє високий запит суспільства на мир і зменшення ескалації. Водночас лише чверть опитаних вірять, що недавні переговори в Туреччині дійсно наближають завершення війни.
53% українців оцінили як успішний візит Володимира Зеленського до Туреччини, під час якого він взяв участь у перемовинах і провів зустрічі з міжнародними партнерами. Ще 47% громадян вважають правильним його рішення брати участь у діалозі, навіть за відсутності Володимира Путіна.
Головними причинами відсутності російського президента на переговорах опитані назвали небажання з його боку припиняти війну (54%) та страх (22%).
Показник довіри до президента України стабілізувався на позначці 70%, що є помітним зростанням у порівнянні з початком року, коли рівень довіри коливався в межах 53–58%.
Опитування проводилося за допомогою комп’ютеризованих телефонних інтерв’ю (CATI) із 1000 повнолітніх громадян з усіх регіонів України, за винятком тимчасово окупованих територій і зон без українського мобільного зв’язку. Похибка не перевищує 3,1% при довірчій ймовірності 95%.
Переговори у Стамбулі
16 травня у Стамбулі відбулася перша з 2022 року пряма зустріч української та російської делегацій. Перемовини тривали понад годину та, за повідомленнями медіа, завершилися без конкретних результатів. Російська сторона висунула вимогу щодо відведення українських військ із частини територій, пригрозивши загостренням ситуації в Харківській і Сумській областях.
У межах дипломатичної ініціативи Зеленський провів консультації з лідерами Франції, Великої Британії, Німеччини, Польщі та президентом США Дональдом Трампом. Під час обговорень йшлося про координацію подальших дій, проте деталі перемовин залишаються закритими для публіки.