Середа, 14 Травня, 2025

Прибутків не буде протягом десятиліття: реальність угоди зі США щодо надр

Останні новини в світі

Угода між Україною та США щодо розвитку надр не принесе жодних значних вигод протягом найближчих десяти років, і для реалізації проєктів буде потрібно залучити значні інвестиції від приватного сектору.

Про це повідомляє видання Financial Times, посилаючись на думку експертів

Інвестиції з відкладеним ефектом

Угода передбачає залучення інвестицій у гірничодобувну та енергетичну галузі України, а також створення спільного “інвестиційного фонду для відбудови”, який фінансуватиметься з майбутніх прибутків від видобутку. Проте, за словами Еріка Расмуссена, колишнього керівника напряму природних ресурсів у ЄБРР, перспективи цієї угоди розраховані на період 10-15 років.

За словами Пітера Браянта, голови консалтингової групи Clareo, ризики у ланцюгу постачання залишатимуться високими протягом наступного десятиліття, оскільки на відкриття та розробку нових родовищ знадобиться принаймні десять років. Одним з основних ресурсів, що використовуються в Україні, є залізна руда, вугілля, літій, графіт і титанові руди. Україна також є третім найбільшим виробником газу в Європі.

Перешкоди для реалізації

Плани щодо видобутку нафти та газу, за прогнозами експертів, можуть бути реалізовані швидше, ніж гірничі проєкти, але ситуація ускладнюється низкою факторів. Триваюча війна, нестача геологічних даних, пошкоджена інфраструктура та ризики корупції значно ускладнюють процес. Оскільки війна все ще триває, перші мінерали з нових шахт можуть з’явитися не раніше 2040 року.

Міністерка економіки Юлія Свириденко, яка підписала угоду, заявила, що фонд відбудови запрацює вже за кілька тижнів. Однак для того, щоб досягти реальних результатів, буде потрібно ще кілька років геологічних розвідок, після яких буде створено техніко-економічне обґрунтування та залучено кошти для розробки нових родовищ.

Проте не всі об’єкти потрапляють під дію угоди. Наприклад, шахти Ferrexpo або родовище Шиманівське, яке розробляє канадська компанія Black Iron, не підпадають під новий інвестиційний фонд. Водночас генеральний директор Black Iron, Метт Сімпсон, вважає, що проєкт Шиманівське стане важливим для залучення іноземних інвестицій після завершення війни.

І хоча українські посадовці визнають, що на прибутки від фонду доведеться чекати, вони впевнені, що перші 10 років прибутки не будуть розподілені, а знову інвестуватимуться в нові проєкти та відбудову. Проблеми також виникають через недоступність радянських геологічних карт і даних, більшість з яких засекречена через війну. Експерти також зазначають, що через довгу історію гірничої промисловості України, багато найперспективніших родовищ можуть вже бути вичерпані.

Нагадаємо

Нещодавно видання Invest News повідомляло, що більшість українців оптимістично оцінюють угоду про надра між Україною та США. 47% вважають, що вона принесе позитивні зміни, 22% — побоюються негативних наслідків, а 19% не очікують суттєвого впливу.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні