У 2024 році прямі іноземні інвестиції в Україну значно знизилися, скоротившись на 25% порівняно з попереднім роком. Обсяг інвестицій досягнув лише $3,33 млрд, що на $1,16 млрд менше, ніж у 2023-му.
Такі дані оприлюднив 3 квітня голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев, посилаючись на інформацію Національного банку України (НБУ)
Зміни в валютній політиці
Основною причиною скорочення інвестицій, за словами Гетманцева, є зміни в валютній політиці, зокрема послаблення обмежень, запроваджених НБУ наприкінці 2023 року. В результаті зменшення валютних обмежень, зокрема щодо транскордонних переказів і виплат дивідендів, іноземні інвестори стали менш активними в Україні. Утім, 71,6% від усіх інвестицій, а це $2,38 млрд, складало реінвестування прибутків, отриманих іноземцями в Україні. Однак навіть ця сума скоротилася на 30% порівняно з 2022 роком.
Ще одним фактором стало зменшення обсягу боргових зобов’язань, зокрема через зниження торгівельних кредитів та обов’язків перед афілійованими підприємствами. Це також призвело до зменшення загального накопиченого обсягу інвестицій в Україні, який на кінець минулого року становив $54,57 млрд, що на 0,7% менше порівняно з минулим роком.
Порівняння з Польщею
Цікаво, що рівень накопичених інвестицій в Україні залишається значно нижчим у порівнянні з іншими країнами Центральної та Східної Європи. Наприклад, Польща, де чисельність населення майже збігалась з довоєнним показником в Україні, у 2023 році накопичила інвестиції на суму $335,5 млрд, що у шість разів перевищує показник України.
У 2024 році Нацбанк також ослабив валютні обмеження, дозволивши українським компаніям виплачувати дивіденди іноземним інвесторам з прибутку, отриманого після 1 січня 2024 року, однак з обмеженням на суму до €1 млн на місяць. Водночас обмеження на перекази за лізинговими та орендними договорами були зняті, що дозволило бізнесу проводити фінансові операції без прив’язки до дати або предмета угоди.
Зменшення обсягів інвестицій і низький рівень накопичених інвестицій в Україні підкреслюють складні економічні виклики, з якими країна стикається навіть на фоні спроб відновлення після війни.