Загальний обсяг державних та корпоративних облігацій у світі перевищив 100 трильйонів доларів, що стало новим рекордом.
Про це повідомила Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD) у своєму останньому звіті, на який посилається видання Reuters
Зростання витрат на відсотки
З 2021 по 2024 рік витрати на відсотки у відношенні до світового ВВП досягли найвищого рівня за останні 20 років, що суттєво позначилось на бюджетах країн. Витрати на виплату відсотків у країнах-членах OECD склали 3,3% від ВВП, перевищивши навіть оборонні витрати.
Цей зріст відсоткових витрат пов’язаний із підвищенням ставок центральними банками у 2022 році, що спричинило поступову заміну дешевих боргів на більш дорогі. Хоча центральні банки почали знижувати процентні ставки, вартість запозичень все ще залишається на високому рівні, що означає подальше зростання витрат на обслуговування боргу.
Ризики для економічної стабільності
За прогнозами, витрати на відсотки можуть зростати й надалі, оскільки значна частина боргу ще має бути погашена в найближчі роки. Особливо великий ризик для рефінансування мають країни з низьким рівнем доходу та високим рівнем ризику. Понад половину їхнього боргу підлягає погашенню вже протягом наступних трьох років, причому значна частина повинна бути виплачена вже цього року.
У зв’язку з таким стрімким зростанням світового боргу, економісти попереджають про можливі негативні наслідки для економічної стабільності, особливо в умовах глобальних економічних викликів.
Нагадаємо
У своїх попередніх публікаціях видання Invest News повідомляло, що у жовтні Міжнародний валютний фонд прогнозував, що до кінця 2024 року світовий борг може перевищити 100 трильйонів доларів, а до 2030 року він може зрости до рівня, що наближається до 100% глобального ВВП.