3 грудня 2024 року Китай оголосив про заборону експорту до Сполучених Штатів важливих товарів подвійного призначення, зокрема галію, германію, сурми та надтвердих матеріалів. Це рішення стало відповіддю на останні обмеження США проти китайської напівпровідникової промисловості.
Повідомляє: FORBES
Заборона на експорт
Згідно з директивою Пекіна, яка набула чинності негайно, ці товари, що мають як військове, так і цивільне застосування, більше не можуть постачатися до США. Також посилено перевірку кінцевого використання графітових виробів, які також відправляються в американському напрямку. Ці санкції є частиною загальної стратегії Китаю, який із 2023 року активно обмежує експорт стратегічно важливих мінералів, зокрема для захисту національної безпеки.
Відповідь США на обмеження
Запровадження обмежень збіглось з новими заходами Вашингтона, який 2 грудня ввів санкції проти 140 китайських компаній, включаючи виробника обладнання для мікросхем Naura Technology Group. Це стало вже третім обмеженням США за останні три роки, що підвищило напруженість у торгових відносинах між двома економічними гігантами.
Дані митниці свідчать, що у жовтні 2024 року Китай не постачав германій та галій до США, хоча рік тому ці мінерали були четвертим і п’ятим за величиною товаром для американського ринку. Галій і германій використовуються в напівпровідниках, а германій також застосовується в інфрачервоних технологіях, оптоволоконних кабелях і сонячних батареях.
Ще одним важливим аспектом є значне скорочення поставок сурми, що впало на 97% у жовтні 2024 року в порівнянні з вереснем. Минулого року Китай забезпечував 48% світового видобутку цього металу, який застосовується у військових і технологічних цілях, зокрема в боєприпасах, ядерній зброї, окулярах нічного бачення та акумуляторах для електричних автомобілів.
Вплив на валютні ринки
Експерти Bank of America попереджають, що інвестори недооцінюють ризики, пов’язані з торговою війною, яка загострюється за президентства Дональда Трампа. Вони прогнозують, що у першій половині 2025 року валютні ринки країн, що розвиваються, можуть знизитися на 5%, зокрема китайський юань, який, за оцінками, впаде до 7,6 юаня за долар, якщо США введуть 40% мита на китайські товари. У разі введення 60% мита, юань може ослабнути до рівня 8 юанів за долар, що створить додаткові економічні проблеми для Китаю.