Японія стикається з браком робочої сили та демографічною кризою, оскільки кількість людей похилого віку досягла рекордних показників.
Повідомляє: CNBC
Напередодні Дня поваги до літніх людей у Японії урядові дані виявили, що чисельність населення країни у віці 65 років і старше досягла історичного максимуму — 36,25 мільйона осіб. Це викликало побоювання стосовно демографічних змін і браку робочої сили в країні.
Хоча загальна чисельність населення Японії скорочується, частка літніх людей зросла до 29,3%. Цей показник є найвищим у світі. Роберт Фельдман, старший радник Morgan Stanley MUFG Securities, зазначив, що 51% японських компаній відчувають нестачу штатних працівників, що особливо відчувається в таких трудомістких галузях, як громадське харчування та догляд за літніми людьми.
У 2023 році кількість працівників віком 65 років і старше зросла, досягнувши рекорду в 9,14 мільйона. Фельдман попередив, що з виходом цих працівників на пенсію їх не зможе замінити така ж кількість молодих. За його словами, у разі продовження тенденцій, Японія може зіткнутися з серйозними проблемами у забезпеченні робочої сили.
За прогнозами Національного інституту досліджень в області народонаселення, до 2040 року частка літніх людей в Японії може зрости до 34,8%. Водночас згідно з дослідженнями Morgan Stanley, загальна чисельність робочої сили може скоротитися з приблизно 69,3 мільйона у 2023 році до 49,1 мільйона у 2050 році.
Підтримка народжуваності та заохочення мігрантів
Уряд Японії усвідомлює, які економічні та соціальні проблеми можуть виникнути через ці демографічні тенденції, і вже вживає заходів для стимулювання народжуваності. Прем’єр-міністр Фуміо Кісіда ініціював ряд програм, спрямованих на підвищення рівня народжуваності, включаючи збільшення фінансування для виховання дітей та підтримку дитячих установ.
Тому Японія в останні роки активно відкривається для імміграції, плануючи досягти рекордного показника у 2 мільйони іноземних працівників у 2024 році та залучити ще 800 тисяч протягом наступних п’яти років, згідно з повідомленнями місцевих ЗМІ.
Фельдман підкреслив, що для заповнення демографічних втрат Японії потрібно залучити десятки мільйонів іноземних працівників. «Я не думаю, що це станеться, а це означає, що більшу частину скорочення внутрішньої робочої сили доведеться компенсувати шляхом підвищення продуктивності праці молодих людей, які залишаться», — зазначив він.
Інвестиції в автоматизацію та ШІ
Для забезпечення зростання продуктивності праці знадобляться додаткові інвестиції в нові технології, такі як штучний інтелект та автоматизація. Раніше в цьому році Карлос Касанова, старший економіст UBP, відзначив, що технології часто згадуються як можливе рішення демографічної кризи в Японії, але поки що не продемонстрували значного впливу на цю ситуацію.
Він також додав, що поряд з імміграцією, країні потрібно працювати над соціальними та структурними змінами, такими як підвищення участі жінок у робочій силі.
Таким чином, Японія стикається з серйозними викликами, і для їх подолання необхідно вжити комплексних заходів на всіх рівнях.