У 2025 році ціни на первинному ринку житла можуть зрости на 15-25%, залежно від стадії будівництва, регіону розташування, а також якості та класу нерухомості. Про це повідомила Маріанна Бігунець, директорка з продажів Будівельної компанії GAZDA.
“2025 рік буде непростим на ринку нерухомості. З одного боку існує ціла низка об’єктивних факторів, що впливатимуть на цінову кон’юнктуру. А з іншого — купівельна спроможність громадян залишатиметься на досить низькому рівні”, — зауважила експертка.
Фактори впливу на вартість житла
Директорка зазначила кілька ключових факторів, які можуть вплинути на вартість житла в новобудовах у 2025 році:
- Інфляція: За прогнозами, рівень інфляції може досягти 10%, що спричинить зростання цін на будівельні матеріали та послуги.
- Коливання курсу валют: Очікується, що середній курс долара, до якого зазвичай прив’язані ціни на первинному ринку, складе близько 45 грн, що становить зростання на 10% у порівнянні з поточним роком.
- Оподаткування: Планується збільшення військового збору з 1,5% до 5%, що також може вплинути на загальну вартість житла.
- Попит: Можлива диференціація цін залежно від кількох критеріїв: регіону будівництва, якості житлового комплексу, стану та динаміки будівництва, а також наявності гнучких механізмів придбання (іпотека, розтермінування).
“Різниця між об’єктами на початку зведення та на стадії введення в експлуатацію залежно від класу об’єкта може сягати 40%, що в принципі було типовим для “довоєнного” ринку. Натомість ціна на “однокласові” об’єкти в різних регіонах може відрізнятися в межах 10%: наприклад, якісна квартира комфорт-класу в Ужгороді може бути дорожчою за співмірну оселю у Дніпрі чи Полтаві — в регіонах менш безпечних для прожиття. Інакше кажучи, “націнка за безпеку” може скласти близько 10% до наявних цін”, — розповіла Маріанна Бігунець.
Фахівчиня звернула увагу на важливі характеристики житлових комплексів, які приваблюють потенційних покупців та інвесторів. Серед ключових аспектів — інноваційні архітектурні рішення, енергоефективність, якісна звукоізоляція, а також наявність розвиненої та автономної інфраструктури.
“Покупці стали вибагливішими, навіть де в чому “примхливими”, обираючи ті ЖК, які мають бездоганні архітектурні та інфраструктурні рішення. А шумоізоляція та утеплення стають нагальними якісними характеристиками зокрема в найбільш безпечних для прожиття регіонах. Проте наступного року у покупця буде досить обмежений вибір по-справжньому якісних об’єктів, облаштованих за європейськими принципами шумопоглинання та утеплення. І на такі об’єкти ціна буде об’єктивно вищою, ніж на решту новобудов”, — наголосила вона.
За оцінками Будівельної компанії GAZDA, у 2025 році лише близько 20% людей, які мають фінансову можливість придбати житло (повна оплата, розтермінування або іпотека, включно з державною програмою «єОселя»), вирішать інвестувати в первинний ринок нерухомості.
Компанія прогнозує, що низький попит суттєво підвищить рівень конкуренції серед девелоперів. Особливо у відносно безпечних регіонах, таких як Закарпаття, Львівщина, Буковина та Київщина. Це спонукатиме забудовників пропонувати більш привабливі умови купівлі та вищу якість житла, аби залучити покупців.
Також у GAZDA зазначили, що ринок вже адаптується до нових реалій, пропонуючи спеціальні програми з вигідними умовами для ветеранів війни.
“За нашими оцінками, у 2025 році на кожного реального покупця житла в безпечних регіонах припадатиме в середньому 2 квартири, що зводяться. А конкуренція вимагатиме від девелоперів ухвалення низки важливих рішень, пов’язаних зі способами придбання житла: наприклад, вдосконалюватимуться / покращуватимуться програми розтермінування: приміром, потенційне зниження початкового внеску з 30-50% до 10-20%, розширення терміну погашення розтермінування з 3 до 5 років”, — зауважила Маріанна Бігунець.
Вплив програми «єОселя» та динаміка цін
Експертка зазначає, що у 2025 році очікується помітна переорієнтація державної іпотечної програми «єОселя» на підтримку придбання житла саме на первинному ринку. Вона прогнозує, що за сприятливих економічних і воєнних умов, близько 30-35% усіх угод на ринку новобудов можуть бути реалізовані через цю програму.
За офіційними даними, наприкінці 2024 року частка квартир, придбаних за допомогою «єОселі», вже досягла 24-25%. Це свідчить про її значний вплив на сегмент первинного житла.
Експертка зауважила, що збільшення кількості угод купівлі житла на первинному ринку за програмою «єОселя» стане можливим завдяки впровадженню нової форми анкети для об’єктів будівництва. Це значно спрощує акредитацію житла навіть на етапі зведення.
Щодо інших механізмів придбання, вона прогнозує, що близько 5-7% продажів припадатиме на банківську іпотеку за спільними програмами банків і забудовників, тоді як угоди за повну вартість не перевищать 10%. Водночас більшість покупок — близько 50% — очікується через програми розтермінування.
Фахівчиня також підкреслила, що у другій половині 2025 року зростання цін на житло на первинному ринку може сповільнитися. Це може бути обумовлено очікуваним зниженням інфляції та, ймовірно, завершенням активної фази війни. Основні зміни у вартості житла, за її прогнозом, можуть відбутися у перші 6-9 місяців року.
“2025 рік стане логічним продовженням “дистресу” на первинному ринку. Однак, згідно з макроекономічними прогнозами, варто розраховувати, що, починаючи з 2026 року, економічна ситуація значно покращиться, що позначиться не лише на темпах будівництва, а й на обсягах продажів”, — підсумувала Маріанна Бігунець.