Китайський ринок доволі привабливий для українських підприємців, особливо вільні економічні зони, куди можна перенести або частину свого бізнесу, або з нуля налагодити виробництво. Але ця привабливість може зникнути 20 січня одразу після інавгурації 47 президента США Дональда Трампа. До речі, на це свято американської демократії прибудуть лідери десятків країн, але не Китаю. За даними CBS News, глава КНР Сі Цзіньпін не прийняв запрошення Трампа.
Ще під час передвиборчої кампанії Трамп зробив низку заяв, які, напевно, не сподобалися Сі Цзіньпіну, тому від нього черговий американский лідер не отримає подарунка на інавгурацію. Трамп пообіцяв розширити заходи проти китайського шпигунства у США, включно з потенційним відновленням “Китайської ініціативи” (програми протидії шпигунству). Також він заявив про намір впроваджувати жорсткіші регуляції для обмеження китайських інвестицій у критичну інфраструктуру США, зокрема в енергетику, медицину й технології, і посилити санкції на компанії, які загрожують національній безпеці США.
Трамп також підкреслив необхідність стримування китайського впливу через заборону на отримання віз для студентів і науковців, пов’язаних з армією Китаю, а також через блокування технологічного експорту до КНР. Так, на думку мільйонера, будуть захищені американські інтереси та зміцниться економічна безпека країни.
Чого очікувати від Трампа
У торгово-економічній політиці можна очікувати, що Трамп відновить або посилить тарифи на китайські товари, посиливши торговельну війну з часів його першого терміну. Акцент його попередньої адміністрації на зменшенні залежності від Китаю в поєднанні з санкціями та обмеженнями щодо китайських технологічних фірм, таких як Huawei, ймовірно, збережеться. Це включає потенційні нові торговельні бар’єри, спрямовані на такі сектори, як напівпровідники та ШІ.
Трамп може запровадити ширші економічні заходи, такі як обмеження американських інвестицій у Китаї, посилення контролю за китайськими компаніями, що працюють у США, або розгляд податку на межі викидів вуглецю для усунення торгових дисбалансів.
У військовому секторі Трамп збереже або збільшить військову присутність США в Південно-Китайському морі, щоб кинути виклик територіальним претензіям Китаю. Однак його ізоляціоністські тенденції можуть обмежити інші форми міжнародного співробітництва, можливо, зменшивши підтримку Тайваню та інших союзників США в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
У технологічному секторі його адміністрація, швидше за все, запровадить суворіший контроль над експортом технологій до Китаю та ще більше роз’єднає ланцюги поставок у таких критичних галузях, як виробництво напівпровідників. Це буде відповідати ширшим зусиллям США щодо підтримки конкурентоспроможності проти Китаю в нових технологіях.
Переговори
Поки що Трамп залишив можливість для переговорів із Китаєм, на що вказує його призначення на посаду послом США у Китаї сенатора Девіда Пердью. Як відомо, Пердью понад 40 років прожив у Гонконзі й Сінгапурі і більшу частину своєї кар’єри провів в Азії та Китаї, тому має цінний досвід для вибудовування відносин між Вашингтоном і Пекіном. Зокрема має відповідні зв’язки, щоб все ж таки достукатися до палацу Сі.
Таким чином ми ще можемо побачити не лише безпощадні американські санкції відносно конкурента за титул головної економіки світу, але й непередбачуване поєднання агресії з дипломатією.
Контрзахід
Якщо дипломатия не спрацює, Пекін, звісно, буде вживати контрзаходи. У відповідь Китай готується використовувати такі інструменти, як контртарифи, обмеження експорту ключових технологій і антидемпінгові заходи. Ці стратегії спрямовані на послаблення тиску США, зберігаючи при цьому економічну стабільність.
Стратегія Трампа, здається, відображає як агресивне ставлення до Китаю, так і ізоляціоністські елементи, які можуть посилити напруженість, але також залишать простір для тактичних компромісів. Непередбачуваність його адміністрації, ймовірно, зробить відносини між США та Китаєм нестабільними та невизначеними.
В цілому, від Трампа очікують значних потрясінь на світовій арені. У попередньому блозі на Investnews.com.ua я вже писала, що 47 лідер США готується обвалити ціни на нафту, що буде мати наслідки для економіки росії. Звісно, наслідки відчує увесь світ.