Четвер, 10 Жовтня, 2024

Фальшиві долари: як виявити й уникнути обману

Останні новини в світі

Підробка грошових купюр існує з самої появи банківської справи. Фальшиві банкноти протягом століть наповнювали не тільки кишені шахраїв, а й міжнародні ринки. США не стали винятком, і перші фальшиві долари з’явилися практично одночасно із запровадженням самої валюти. У зв’язку з цим урядом країни було вжито заходів щодо боротьби з фальшивомонетниками. Однак підроблені долари продовжують створювати проблеми…

Способи захисту долара

У сучасних доларів є кілька елементів захисту, які істотно ускладнюють підробку:

  • Водяні знаки

Присутні на всіх купюрах номіналом вище п’яти і є копією головного зображення (портрета політичного діяча).

  • Смуги безпеки

Нинішні долари містять тонку смужку, розташовану вертикально, яку можна розглянути на світлі.

  • Спеціальна текстура паперу

Американська валюта друкується на спеціальному бавовняному папері, що має унікальну текстуру, що робить багато підробок легко помітними на дотик.

  • Мікродрук

На оригінальних доларових купюрах присутні дуже дрібні написи, які неможливо підробити без спеціального обладнання. Зазвичай ці написи розташовуються на портреті в центрі, але також присутні і в інших зонах банкноти.

  • Захисні кольори та нитки

У новій купюрі номіналом 100 доларів є, вбудована в папір, нитка, яка переливається при нахилі різними кольорами. Ця інновація для захисту грошей від підробки є одним з останніх вжитих заходів.

  • Захисна стрічка з 3D-ефектом

На стодоларовій купюрі присутня смуга синього кольору, яка при нахилі створює ефект тривимірного зображення. Через особливості технології виробництва, підробка цього елемента захисту є практично неможливою. Тому фальшиві 100 доларів такого елементу не матимуть.

Як відрізнити підроблені гроші?

Незважаючи на безліч сучасних і складних елементів захисту, «світлі» голови фальшивомонетників продовжують пошуки способів створення нових підроблених банкнот. Тому важливо знати кілька найосновніших способів відрізнити підроблені купюри від справжніх банківських.

  • Як було згадано вище, справжні долари мають унікальну паперову текстуру, внаслідок використання в технології бавовни і рельєфного друку. Тому якщо доларова купюра нагадує на дотик звичайний папір, вам варто уважніше придивитися до неї. Простим дотиком ви можете відчути шорсткість у зоні портрета (одяг політика) і рельєф на цифрах, що вказують номінал.
  • Перевірка на світлі є ще одним швидким способом відмінності, який не потребує спеціального обладнання. Купюру, яку ви хочете оглянути, слід піднести до джерела світла. Смугу безпеки та водяні знаки має бути добре видно. Контури мають бути досить чіткими, в міру розпливчастими. Якщо ці елементи відсутні, то, відповідно, купюра є фальшивою.
  • Дрібні деталі та мікродрук. За допомогою збільшувального скла або використовуючи функцію збільшення камери смартфона перевірте дрібні цифри і букви банкноти: на справжніх купюрах дрібні деталі чітко надруковано, а на фальшивих зазвичай змазано і розмито.
  • Наступний спосіб передбачає використання ультрафіолетової лампи для перевірки справжності банкнот. Ними часто користуються в банках і магазинах. Оригінали реагують на ультрафіолет, проявляючи встановлену світлову реакцію. Існують також і портативні варіанти ультрафіолетових ламп, які легко поміщаються в кишеню або дамську сумочку. Тож, практикуючи постійні операції з готівковими доларами, буде не зайвим мати це «диво прогресу» при собі.
  • І останній спосіб, яким ви можете встановити справжність готівки самостійно – тестування ручкою для перевірки банкнот. Усередині неї знаходиться спеціальний хімічний склад. Деяка кількість чорнила наноситься на тестовану купюру і якщо долари справжні – чорнило залишається безбарвним, якщо підроблені – проявиться колір чорнила.

Що робити, якщо купюра фальшива

Отже, у ваших руках усе ж таки опинилася підроблена доларова банкнота. Важливо знати, які дії вам необхідно вчинити. Пам’ятайте, що використання фальшивих грошей в обороті є незаконним, навіть якщо ви й гадки не мали про фальсифікацію.

Насамперед при виявленні фальшивки, відразу ж припиніть її використання. Підозрілу грошищу варто віднести в банк або найближче відділення поліції. Там кваліфіковані співробітники проведуть належну процедуру перевірки і, за необхідності, відправлять банкноту до відповідних інстанцій. 

Своєю чергою ви маєте постаратися пригадати, де і як до ваших рук міг потрапити цей папір. Ця інформація надалі може виявитися корисною для розслідування. Зазначимо, що вам не відшкодують вартість фальшивих банкнот, але не поспішайте їх знищувати або викидати. Пам’ятайте, що це речовий доказ, який може допомогти вийти на зловмисників. 

У нашій країні за 2023 рік підроблені долари склали 97% від загальної кількості від усіх виявлених фальшивих банкнот іноземної валюти. Переважно незаконні махінації здійснюють із купюрами номіналом 100 і 50 доларів, оскільки їх найчастіше використовують в операціях купівлі та продажу валютного ринку України.

Фальшиві долари становлять загрозу не тільки економіці в цілому, а й окремим цивільним особам. Тому використовуйте всі доступні вам способи розпізнання підроблених банкнот. Це мінімізує ризик стати жертвою шахрайських схем.

Подібні записи

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Події в країні