Довготривалі перемовини України із США та країною-агресором, посівна кампанія аграріїв, дії НБУ щодо підтримки курсу нацвалюти, – саме ці події в основному впливатимуть на економіку нашої країни у квітні. Чи варто чекати на обвал певних галузей або якісь особливі позитивні новини? Відповіді на це питання можна знайти в традиційній рубриці «Економічні тренди» від видання Invest News.
Про основні економічні тренди початку весни – можна прочитати в статті “Коло Трампа”: фактори, що впливатимуть на українську економіку в березні».
Нагадаємо, тепер щомісяця команда Центру економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс» ексклюзивно розповідає читачам Invest News про ключові тренди, що відбуваються в економіці України. Огляд основних подій квітня підготувала Діляра Мустафаєва, керівниця аналітичного департаменту «Фінансового пульсу». Далі – її пряма мова.
Питання війни набуде значно гострішого значення, адже вперше за 3 роки повномасштабного вторгнення на повістку поставлене питання досягнення миру чи принаймні тимчасового перемир’я. Крім цього, на українську економіку впливатиме початок посівної кампанії – як фактор активізації економіки та додатковий аргумент для “спокою” на валютному ринку. Важливими також стануть монетарні заходи НБУ, спрямовані на зміцнення гривні та приборкання інфляційних “вітрів”.
Перемовини між Україною та світом
Наразі можемо припустити, що процес досягнення миру чи часткового перемир’я залежить не від українського “бажання”, насамперед вони пов’язані зі стратегією країни-агресора, яка щонайменше намагається виторгувати для себе вигідніші умови (від зняття санкцій до анексії нових територій). Однак, гадаю, жодних ілюзій, хто насправді хоче миру, немає. І тут ситуація може бути “гумовою” — тягнутися тижнями і навіть місяцями без особливих зрушень.
Припускаємо, що на Україну спробують натиснути, вимагаючи певних поступок. А засобом такого тиску можуть бути як нові ракетні чи шахедні обстріли об’єктів критичної, морської, цивільної інфраструктури, так і погрози в припиненні США будь-якої допомоги, а також посилення бойових дій.
Як це може вплинути на економіку? Відсутність будь-яких рішень в умовах їх очікування може гальмувати всі процеси в країні та психологічно тиснути як на суспільство, так і на бізнес. Тобто, невизначеність може стати триггером для української економіки.
Посівна кампанія в Україні
Початок нового аграрного сезону – це вже певною мірою розрахунок рівня цін на продовольчі товари у майбутньому, прогноз обсягу міжнародних валютних резервів, адже експорт продукції АПК становить левову частку від всього українського експорту.
Крім того, підготовка до посівної кампанії також справить позитивний вплив на валютний ринок. За даними експертів, аграрії “вийшли” на ринок, реалізуючи валютний надлишок. Тобто, Нацбанк має змогу дещо послабити свою присутність на ринку, насамперед зменшивши обсяги валютних інтервенцій: створюються природні, сезонні умови для більшої “гармонії” між покупцями та продавцями валюти. Відповідно, у квітні курс долара, як панівної іноземної валюти, залишатиметься досить стабільним.
“Імунітет” гривні до різних викликів
Починаючи з грудня 2024 року, НБУ вже тричі збільшував облікову ставку: з 13% до 15,5%. І головна мета таких змін —-дещо зміцнити гривню та вгамувати інфляцію. Власне ми не виключаємо, що на черговому засіданні монетарного комітету, що відбудеться 17 квітня, регулятор може продовжити цей тренд, збільшивши облікову ставку до 16-16,5%. Однак це лише припущення, адже все залежатиме від ефективності попередніх змін.
Як уже зазначалося, посівна кампанія — це потужний поштовх до активізації багатьох сфер економіки, які тією чи іншою мірою пов’язані з аграрним сектором. Тому цілком можливо, що саме у квітні розвиток економіки буде більш жвавим, ніж на початку року. Однак над усім стоятиме питання війни та пошуків ефективного миру.