Цей тиждень розпочався із заяви генерального директора компанії Yasno Сергія Коваленко, що ситуація із енергозабезпеченням цієї зими залишається непередбачуваною. За його словами, особливих підстав для оптимізму наразі немає, оскільки російські загарбники відновили удари по українським енергетичним підприємствам.
Тому стало питання, як українці проведуть новий холодний сезон в умовах активної фази війни.
Прогнози на зиму
За словами Коваленка, наразі немає приводу розслаблятися, потрібно населенню та бізнесу готуватися до різних критичних сценаріїв.
“Осінь трохи тривожна пора для енергетиків. Що буде цієї осені, звісно, ніхто не знає, але, враховуючи останні обстріли особливого оптимізму немає”, — каже гендиректор Yasno.
Населенню рекомендовано:
- запастись, якщо ще раптом не придбали, пауербанками, ліхтариками, або перевірити справність наявних;
- продумати сценарій на випадок, якщо раптом не буде світла певний час;
- підживлюйте усі гаджети та павербанки, щоб вони мали повний заряд;
- тримайте вдома запас води та їжі, яка швидко не псується.
Бізнесу рекомендовано:
- провести технічний огляд та перевірити свої генератори та інші установки резервного живлення, які використовувались, коли були відключення світла;
- можна подумати про системи безперебійного живлення (ДБЖ).
Дії уряду та союзників
Навчений темною зимою 2023 року український уряд намагається заздалегідь підготуватися до самих неприємних сценаріїв, оскільки немає впевненості, що війна скоро закінчиться. Звісно, ефективність розроблених планів перевірить час. Але наразі влада звітує про ремонт та відновлення у атомній, гідро- та тепловій генерації.
Україна продовжує закачувати газ для електроенергії, накопичила запаси вугілля. Міністр енергетики Герман Галущенко запевняє, що обсяги газу достатні для комфортного проходження сезону: Україна вже уклала контракти на імпорт приблизно 2,9 млрд м³, загалом чекають на 4,6 млрд м³.
Ключове навантаження в опалювальний сезон 2025-2026 років буде нести атомна генерація, яка в пікові моменти генерувала до 60% усієї електроенергії. Атомні блоки підготовлені до повноцінної роботи у зимовий період. Планові ремонти АЕС провели таким чином, щоб протягом зими усі дев’ять блоків, які є на підконтрольній Києву території, працювали повним складом.
Паралельно масштаби демонтажу централізованої системи компенсуються через розвиток децентралізованої генерації, блок-модульних і автономних котелень, особливо для критичної інфраструктури. Завдяки допомозі партнерів в Україні вже працюють газоспалювальні установки, що забезпечують розподілену генерацію та підтримують нашу енергосистему.
У багатьох містах замість великих централізованих котелень встановлюють мобільні блочно-модульні котельні. Наприклад, у Київській та Харківській областях уже запущені автономні котельні для лікарень і шкіл, які працюють на газі, біопаливі чи електриці. Це дозволяє уникати повного відключення тепла в районах у разі пошкодження магістральних мереж.
У медичних закладах Києва, Львова, Житомира встановлюють сонячні електростанції з акумуляторами (часто за підтримки ЄС та USAID). Вони будуть забезпечувати автономне живлення операційних і відділень інтенсивної терапії під час блекаутів.
У громадах Черкаської, Полтавської та Вінницької областей реалізуються проекти з біомасових котелень і когенераційних установок, які виробляють одночасно тепло та електроенергію. Це зменшує потребу у централізованих ТЕЦ і робить регіони більш стійкими до атак.
Приватні ініціативи
Окрему роботу ведуть приватні енергокомпанії. Найпотужніша – DTEK – керується корпоративною стратегією прямо орієнтованою на роботу під час атак і швидке відновлення після ракетних ударів росіян. DTEK відремонтував усі п’ять своїх уцілілих ТЕС, прискорює проєкти ВДЕ і накопичувачів, а також інвестує в стійкість. У січні–травні 2025 року ДТЕК Енерго інвестував близько 7 мільярда гривень у ремонти та відновлення теплоелектростанцій, що зазнали серйозних руйнувань через масовані ракетні атаки.
Також вона інвестує у батарейні накопичувачі (200 МВт) для Києва, що дозволяють вирівнювати навантаження та зменшувати залежність від єдиної мережі. Встановлюються газові турбіни малої потужності на підприємствах, що дають електроенергію не лише для виробництва, а й для житлових районів поруч.

Паралельно триває посилена підготовка українських шахт. Власні інвестиції компанії у вуглевидобуток з початку року склали 2,9 млрд грн. Завдяки цьому за перше півріччя шахтарі ДТЕК Енерго ввели в роботу 7 нових вугільних лав, забезпечуючи теплову генерацією паливом.
У цілому війна із Росією призвела до виникнення тенденція, коли Україна поступово відходить від радянського зразка єдиної великої мережі до мозаїки регіональних і локальних джерел енергії. Це не тільки знижує ризики від ракетних ударів, а й відповідає сучасній світовій тенденції розвитку smart-grid та мікромереж.
Прогнози
Поки що зберігається надія, що Україна переживе цю зиму у комфортних умовах, оскільки влада і великі приватні енергокомпанії мали час на підготовку і рапортують, що не витратили даремно теплу пору року. Також свій контроль не послаблювали наші союзники, які здебільшого фінансують цю підготовку.
Аналітики моделюють три сценарії на перетині двох факторів: масштаб пошкоджень енергоінфраструктури та суворість зими. Ключові тези: можливий дефіцит газу приблизно у 6 млрд м³ відносно оцінених 13 млрд м³ потреб на безперебійне опалення. Однак ЄС мобілізував €500 млн під гарантії Єврокомісії для екстрених закупівель газу «Нафтогазом» на зиму. Це напряму закриває ризики нестачі палива у пікові місяці.
Критичний ризик — атаки по інфраструктурі імпорту/транзиту газу. Цей сценарій доволі реальний і, схоже, росіяни почали його втілювати. На початку вересня Москва знову б’є по об’єктах енергетики в Київському регіоні на тлі ескалації обговорюються нові санкції/скоординовані пакети Заходу. Це підтверджує, що ризик нових пошкоджень високий саме напередодні сезону.
І останній момент – примхи погоди. Звісно, якщо будуть сильні морози, це істотно збільшує споживання й тривалість відключень.
Який би сценарій не підготувала українцям ця зима, за порадою директора компанії Yasno, все ж потрібно підготувати генератори (у кого вони є), запастися ліхтариками на акумуляторах, а також незайвим буде допомагати ЗСУ та вірити у нашу перемогу.

