Прогноз зростання ВВП України у 2025 році був переглянутий обома провідними інституціями – Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і інвесткомпанією Dragon Capital. Попри різні оцінки, обидві організації сходяться на думці, що українська економіка зіштовхнеться з уповільненням зростання на тлі безперервної війни, інфляційного тиску та структурних викликів.
Економічне зростання
В останньому опублікованому економічному звіті ЄБРР очікує, що темпи зростання українського ВВП у 2025 році становитимуть 3,3%, що дещо нижче за попередній прогноз у 3,5%. Більш обережним є базовий сценарій від Dragon Capital, згідно з яким економіка зросте лише на 2,5% — це на піввідсоткового пункту менше, ніж у попередній оцінці компанії. Водночас у разі досягнення перемир’я зростання може коливатися в межах 3,5–5,5% залежно від темпів відбудови та активізації бізнесу.
Інфляція в Україні залишається серйозним викликом: у березні 2025 року вона сягнула 14,6%, однак до кінця року очікується її зниження до однозначного рівня. Аналітики Dragon Capital оцінюють річну інфляцію на рівні 8,1% у базовому сценарії та 9–10% у разі пожвавлення економіки після перемир’я. Національний банк, реагуючи на інфляційний тиск, підвищив облікову ставку до 15,5% у березні, однак до кінця року, за оцінками аналітиків, можливе її зниження – до 13% у разі стабілізації або до 14%, якщо зростання прискориться.
Фінансова підтримка України
Ключовим стабілізаційним чинником у 2025 році стане рекордна зовнішня підтримка. ЄБРР зазначає, що потреби України у фінансуванні бюджету вже повністю забезпечені. Загалом, за оцінками Dragon Capital, країна може отримати до $58 млрд міжнародної допомоги. Найбільшу частину становитимуть кошти G7 із заморожених російських активів – близько $40 млрд. Ці ресурси дозволять покрити значну частину дефіциту бюджету, що наразі оцінюється в $40 млрд, або близько 20% ВВП. У разі припинення бойових дій цей дефіцит може знизитися до $34 млрд.
Серед внутрішніх факторів, що підтримують економіку, фахівці відзначають зростаючу роль військово-промислового комплексу, активізацію державного попиту, а також збереження споживчої активності. Водночас ключовими ризиками залишаються дефіцит кваліфікованих кадрів, руйнування інфраструктури, слабкий урожай і енергетичні проблеми через атаки РФ.
На регіональному рівні ЄБРР також знизив прогноз зростання у країнах Центральної та Східної Європи та Середземномор’я через глобальні політичні та економічні ризики, зокрема через посилення торговельних бар’єрів.