Середа, 14 Травня, 2025

«Криголам» Дональд Трамп вже має три стратегічно важливі угоди

Останні новини в світі

Що ж, можна констатувати — 47-й президент США Дональд Трамп потроху отримує те, що він хоче. І дещо у нього виходить. Зокрема, йому віртуозно вдалося зупинити війну у Південній Азії на третій день її активної фази. Хоча у Вашингтона були усі можливості її не допустити, про що я писала у блозі «Як обвалений Трампом долар провокує війну між Індією та Пакистаном».

Судячи з того, що відбувається навколо розв’язаних Трампом торгових воєн, схоже, тут у нього така політика: дати партнерам відчути майже повний крах, а потім запропонувати вихід на вигідних для себе умовах. Начебто усі задоволені, але Штати мають прикуп.

Саме такою можна вважати тактику сьогоднішнього американського лідера у митних питаннях. Наразі тут він отримує бажане. У трамповській скарбничці вже є угода з Україною стосовно корисних копалин, торговельна угода з Великою Британією, а на цьому тижні була досягнута домовленість про угоду із найбільш важким конкурентом — Китаєм.

Що відомо про угоду із Китаєм

12 травня під час першого раунду переговорів у Швейцарії представників провідних економік світу сторони домовилися на 90 днів знизити експортне мито, яке вони запровадили один проти одного. Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Вашингтон та Пекін тимчасово знизять тарифи на 115%. Це ще не нульове мито, оскільки у квітні мита на китайські товари у США підняли до 145%, а Пекін у відповідь запровадив тариф 125%. Тобто Штати з прикупом.

Підвищення американських тарифів не стосувалося комп’ютерів, смартфонів, напівпровідників, сонячних батарей, карток пам’яті та плоских екранів. Це адміністрація Трампа виключила зі списку окремим рішенням, оскільки це вкрай потрібно для досягнення технологічного прогресу — ще однієї мети Трампа.

Однак навіть палкі його прихильники потерпали від тарифної війни із Пекіном. Наприклад, після введення адміністрацією Трампа значних мит на китайські товари, американські компанії, що працюють в азіатській країні, зіткнулися зі значними проблемами та неминучими фінансовими наслідками. У компанії мільярдера Ілона Маска стався збій у ланцюжку поставок з Китаю, через що затримується доставка ключового компонента для робота Tesla Optimus. Фактично це виглядає як бюрократична перепона. Перед постачанням влада КНР вимагає отримати експортні ліцензії та надати гарантії щодо неможливості військового застосування цих компонентів у США. Але до мит від Трампа таких вимог не було і торгівля шла швидко.

90-добове вікно можливостей

Торгова війна між США та Китаєм обрушила фінансові ринки та змусила експертів побоюватися глобальної рецесії. Після домовленостей у Швейцарії ранки пішли вгору. Ф’ючерси на американські індекси S&P 500 і Nasdaq зросли на 2,7% і 3,5% відповідно, промисловий індекс Доу-Джонса зріс приблизно на 900 пунктів. В Азії індекс Hang Seng у Гонконзі підскочив на 3,4%, а європейський Stoxx Europe 600 додав 1,2%.

Але деякі прогнозисти попереджають: немає гарантії, що перемир’я буде збережено після тримісячної перерви. Раніше дві країни не змогли досягти широкомасштабної угоди протягом першого терміну президентства Трампа.

Наразі економісти очікують зростання торгівлі між двома потужними країнами, хоча ще на початку квітня на двох континентах прогнозували рецесію. Керівник досліджень Freightos Джуда Левін зазначив у коментарі телеканалу CNBC, що поточний «знижений» рівень до 30% має призвести до перезапуску роботи вантажовідправників. Вони будуть стимулювати попит, щоб за три місяці перевершити можливий простій через повторне введення підвищених тарифів.

“У мене є клієнти з тисячами контейнерів, попередньо завантажених у Китаї, які готові до ввезення. 90-денна пауза — ключовий момент для планування ланцюга поставок з КНР”, — каже віцепрезидент глобальної логічтичної компанії ITS Logistics Пол Брашієр.

Окрім роздрібної торгівлі, генеральні директори різних галузей продовжують обговорювати із законодавцями вплив тарифів на критично важливі галузі, одночасно поспішаючи виконувати замовлення. Ерік Байєр, генеральний директор американського Альянсу з розподілу хімічних речовин, каже, що шкода ланцюжку поставок хімічних речовин вже завдана. Під час паузи в нових тарифах буде активна діяльність з поповнення запасів.

“На 2026 рік заплановано багато будівельних та виробничих проектів, і ці компанії мають дотримуватися термінів, а проекти плануються задовго до початку будівництва”, — зазначає Байєр.

Про Пакистан та Індію

До речі, схоже, дводенну війну між непримиренними сусідами у Північній Азії Трампу вдалося зупинити саме завдяки торгівлі. 12 травня під час брифінгу у Білому домі він саме про це повідомив журналістам.

“Я сказав їм: “Та гаразд, Давайте припинимо це. Ми збираємось багато торгувати”. І раптом вони відповіли: “Думаємо, нам час зупинитися”, – така версія Трампа.

Мало що відомо, які саме торгові плани виношує Трамп відносно Пакистану та Індії. Небагато інформації і відносно домовленостей із Пекіном. Тому експерти роблять обережні прогнози відносно перемог Трампа.

Досі існує розчарування адміністрацією Трампа через торговельну політику, яка виявилася нестабільною та вже коштувала американському бізнесу мільярдів доларів. Експерти не виключають, що побоювання повернення завищених мит буде сприяти інфляції. Тому наразі невідомо, чи виграли від торгових війн Трампа його виборці, чи у кінцевому результати програють. Все, що наразі бачать у домовленості у Швейцарії експерти — максимум зниження рівня інфляції, яка зараз становить близько 2,5%. Експерти зазначають, якщо врахувати кілька сьогоднішніх показників, інфляція у США досягне 3,4% до кінця року. Це, звісно, нижче попередніх оцінок в 4%, але далеко не дефляція.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні