П’ятниця, 27 Грудня, 2024

У 2025 банки та держава вирівняють умови кредитування бізнесу

Останні новини в світі

У першому кварталі 2025 року обсяги кредитів для малого та середнього бізнесу, виданих за державними програмами та через банківські продукти, можуть досягти однакового рівня.

Таку думку висловила Олена Дмитрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

Вона зазначила, що у 2025 році держава залишатиметься ключовим рушієм кредитування малого та середнього бізнесу завдяки програмі “Доступні кредити 5-7-9”. Водночас комерційні банки, активно розробляючи нові кредитні пропозиції, зможуть запропонувати підприємцям конкурентні умови.

“Звісно банки не зможуть конкурувати ставками, приміром, з програмою “5-7-9”, адже банківські ставки, залежно від виду кредиту, варіюються від 13,5% до 16-17%. Однак саме гнучкість банківських програм може стати пріоритетом для позичальників”, — розповіла банкірка.

Наприкінці 2024 року близько 70% банківських кредитів для підприємців були цільовими, із сумами до 5 млн грн і терміном погашення від 3 до 5 років. Майже 65% таких позик отримали невеликі компанії з річним оборотом у межах 30-50 млн грн.

За словами Олени Дмітрієвої, найбільше цільових партнерських кредитів надають підприємствам будівельної галузі (приблизно 22% нових позик), а також логістичним і транспортним компаніям (по 20%). Торгівельні підприємства отримують 17-20% кредитів, а аграрії, зокрема на купівлю сільгосптехніки, — до 15%.

“Головна стратегія банківського кредитування підприємців в умовах війни — це створення максимально сприятливих умов для їх розвитку, що загалом позитивно впливає на українську економіку”, — підкреслила фахівчиня.

Напрями кредитування МСБ

За словами Олени Дмітрієвої, протягом 2025 року комерційні банки зосередяться на трьох ключових напрямках кредитування малого та середнього бізнесу (МСБ).

  1. Цільові партнерські кредити передбачають фінансування купівлі основних засобів для бізнесу, таких як спеціалізований автотранспорт чи виробниче обладнання. Співпраця банків із виробниками та постачальниками дозволяє пропонувати вигідні умови — ставки до 16% річних, що нижчі за середньоринкові.
  2. Енергокредити впроваджуються в межах програми “Відновлення енергетичної інфраструктури” та передбачають пільгові умови. Наприклад, ставка складає 13,5% річних на перший рік кредитування для проєктів із встановлення сонячних панелей чи теплових насосів, що реалізуються ОСББ за підтримки програм “Енергодім” і “ГрінДІМ” від Фонду енергоефективності.
  3. Кредитні програми для ветеранів передбачають особливі умови. У межах державної програми “Доступні кредити 5-7-9” ветерани можуть отримати фінансування для купівлі основних засобів бізнесу зі ставкою 5% річних, що на 2% нижче за стандартні умови. За цільовими партнерськими програмами ставка може бути знижена до 15-16%, що також на 1-2% нижче за середні ринкові показники.

Експертка прогнозує, що у 2025 році кредитування малого та середнього бізнесу розвиватиметься активніше, ніж у 2024 році. Вона очікує покращення умов за державними програмами. Зокрема, розширення їхньої дії, як це сталося з програмою “5-7-9”, яка тепер охоплює енергокредити для ОСББ, ЖБК і приватних домогосподарств. Крім того, у другому півріччі можливе зниження облікової ставки з 13% до 12,5%, що може стимулювати банки переглянути умови за власними кредитними продуктами.

“Наразі можна прогнозувати, що за сприятливих економічних та воєнних обставин у 2025 році порівняно з поточним роком, обсяг виданих кредитів для малого та середнього бізнесу може зрости щонайменше на 30%. А зниження облікової ставки, крім суто економічного свідчення міцності гривні, поступово скорочуватиме різницю між кредитними ставками за державними та “комерційними” банківськими кредитними програмами”, — підсумувала Олена Дмітрієва. 

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні