П’ятниця, 27 Грудня, 2024

Світовий ринок готується до потрясінь від Трампа

Останні новини в світі

Світова економіка тісно пов’язана з американською фінансовою системою, тому будь-які потрясіння там будуть мати наслідки у кожному регіоні планети. Ще під час президентської кампанії у США американські ЗМІ прогнозували значні економічні зміни у разі другого терміну Дональда Трампа. Тепер вже як факт аналітики кажуть про повернення до “America First”, що безпосередньо вплине на торгівлю, податки та імміграцію. Кандидатури, які пропонує на ключові посади 47-м лідер США, теж нічого окрім очікування змін, і не завжди позитивних, не несуть.

Реформи по-Трампівськи

Як пише oxfordeconomics.com у своєму аналізі, Трамп, ймовірно, поновить акцент на протекціонізм, включаючи потенційні нові тарифи на товари з країн, з якими США мають значний торговий дефіцит. В першу чергу це стосується Китаю. Експерти зазначають, що це може ще більше загострити торгівельну напругу та призвести до перерозподілу ланцюгів постачання.

Очікується, що Трамп спробує відновити податкові пільги, запроваджені у 2017 році, які повинні були закінчитися у 2025 році. Багато республіканців підтримують збереження цих пільг, оскільки це стимулює внутрішні інвестиції, хоча така політика також може збільшити федеральний дефіцит.

“Трамп каже, що «тариф» є його улюбленим словом у словнику, і він, ймовірно, спробує швидко рухатися до нових торговельних обмежень, які він обіцяв під час кампанії. Обраний президент каже, що він запровадить загальне мито від 10 до 20% на всі імпортні товари зі США вартістю 3 трильйони доларів і 60-відсоткове мито на всі китайські товари. Це значно розширить мита, які він ввів під час свого першого терміну на десятки мільярдів доларів на сталь і алюміній і на понад 300 мільярдів доларів на китайські товари”, – пише Politico у своєму матеріалі.

Іншим ключовим напрямком може стати імміграційна реформа. Трамп планує продовжувати обмежувати імміграцію для захисту американських робочих місць, що, ймовірно, призведе до дефіциту робочої сили, особливо у низькокваліфікованих секторах. Це також викликає побоювання через уповільнення зростання населення та потенційний вплив на довгострокове економічне зростання США.

Щодо кліматичної політики, Трамп, ймовірно, обмежить підтримку зеленої енергетики, що може сповільнити розвиток екологічних індустрій. Це контрастує з курсом нинішньої  адміністрації Джо Байдена, яка активно інвестує у чисту енергетику та інфраструктуру.

Перша реакція

Так чи інакше економічні кроки, про які вже заявив Трамп, матимуть значний вплив як на внутрішній ринок США, так і на глобальну економіку, змінюючи торгові відносини Америки з багатьма країнами та ставлячи виклики у сфері інновацій та робочої сили. Поки що після перших шокових реакцій ринків на перемогу Трампа, інвестори почали аналізувати вплив від його повернення на акції, облігації та валюти.

Reuters повідомляє, що інвестори вже переорієнтували свої портфелі на сильніше зростання, більш м’яке регулювання та можливість того, що побоювання стосовно інфляції можуть утримати Федеральний резерв від зниження ставок у 2025 році.

Аналітики Deutsche Bank заявили, що у разі перемоги Трампа, підвищать свій прогноз зростання економіки США на 2025 рік з 2,2% до 2,5-2,75%. Однак вони очікують зниження прогнозу зростання на 2026 рік в очікуванні економічної невизначеності, пов’язаної з посиленням торговельної війни.

Суперечливі призначення

Наразі найбільшого галасу Трамп наробив через відбір у свою команду, яка далі буде керувати головною економікою світу. Експерти придивляються до Ілона Маска, якому переможець виборів запропонував посаду міністра США. Експерти зазначають, що підхід Маска, який узгоджується з діловим мисленням, швидше за все, буде зосереджений на масштабних скороченнях бюджету, спрощеній регуляторній політиці та амбітних змінах у технологіях та інфраструктурі.

Його прихильники стверджують, що інноваційний досвід Маска міг би сприяти значному прогресу, особливо в секторах транспорту, дослідження космосу та енергетики, де він має великий досвід. Його вплив може призвести до збільшення інвестицій у стійку міську інфраструктуру та більшої конкурентоспроможності в космічних технологіях.

Проте критики попереджають, що плани Маска щодо скорочення витрат, зокрема запропоноване скорочення федерального бюджету на 2 трильйони доларів, можуть призвести до економічної нестабільності. Такі різкі скорочення можуть вплинути на державні послуги, соціальні програми та робочі місця, і багато експертів припускають, що такий рівень скорочення може бути надто руйнівним для економіки. Впровадження цих змін може призвести до зміни економічного ландшафту, який надає пріоритет ефективності, але може поставити під сумнів традиційні державні сектори та федеральне фінансування.

Якщо позиція Маска буде підтверджена, вона також може призвести до зміни енергетичної політики США з потенційним скороченням субсидій для програм відновлюваних джерел енергії, таких як сонячна та вітрова. Цей підхід узгоджується з критикою Маска щодо неефективності певних федеральних програм. Хоча він може уповільнити прогрес у досягненні національних кліматичних цілей.

«Маск — останній приклад цілеспрямованого, інженерно-розумного хлопця з Силіконової долини, який дивиться на уряд і каже: «Наскільки важко це може бути?» Дозвольте мені це зробити, і я зможу це вирішити за вас. Цих персонажів було багато раніше, і він останній», — зазначив у публікації Politico Пітер Лейден, засновник фірми стратегічного прогнозування Reinvent Futures і колишній керуючий редактор Wired.

Висновок

Звісно, усі пропозиції Трампа будуть проходити сурові жернова Сенату та Палати представників Конгресу США, де у республіканців хоч і є більшість, але є і холодні голови, готові не погодитися із керманичем. Не факт, що будуть прийняті суперечливі закони президента, та не факт, що той же Маск отримає схвалення конгресменів. Але все ж усі розуміють, що непередбачуваний Трамп приніс з собою потрясіння як на внутрішню арену США, так і на зовнішні ринки.
 

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні