Четвер, 2 Січня, 2025

Віртуальні депозити. Чи варто використовувати стейкінг криптовалют для отримання доходу

Останні новини в світі

Криптоінвестори розглядають різні варіанти отримання доходу на цифрових активах. Один з варіантів – це стейкінг, який доволі схожий з класичними банківськими депозитами. Людина може покласти гроші в будь-якій криптовалюті на зберігання на криптобіржі та отримувати за це певний гнучкий або фіксований відсоток. В постійній рубриці Школа інвестора редакція видання Investnews розповідає, що таке стейкінг криптовалют, які плюси та мінуси є у цього інвестиційного інструменту, в яких монетах найкраще зберігати гроші на криптодепозитах. 

Нагадаємо, раніше “Школа інвестора” розібралась, що таке корпоративні облігації та як їх правильно обирати та купувати в Україні. 

Зверніть увагу: Цей матеріал не є фінансовою або інвестиційною порадою чи пропозицією. Всі рішення щодо інвестицій у цифрові активи інвестори приймають самостійно та несуть за них повну відповідальність.

Що таке стейкінг криптовалют простими словами

Як розповідає CO-CEO компанії SpiceProp Наталія Бойко редакції Investnews, стейкінг криптовалют є альтернативою механізму майнінгу. Наприклад, у блокчейні Bitcoin платіжні операції обробляють майнери. Це робиться за допомогою спеціальних обчислювальних машин. За майнінг вони отримують винагороду – монети. Цей алгоритм називають Proof-of-Work.

«Якщо потрібно прискорити транзакції, зробити роботу блокчейна економічнішою та екологічнішою, проекти переходять на альтернативу – алгоритм Proof-of-Stake. Йому потрібні не майнери, а валідатори. Щоб стати валідатором, інвестору потрібно заблокувати токени блокчейну. Це робиться на спеціальній платформі», – пояснює експерт. 

Сама система блокчейна в автоматичному режимі вибирає валідатора: «Він обробляє операцію та додає її до блокчейну. За це йому виплачуються нові токени або частина комісії за транзакцію. Алгоритм повторюється, поки криптовалюта залишається заблокованою», – продовжує Наталія Бойко. 

Скільки грошей потрібно для використання стейкінгу криптовалют

За словами Бойко, поріг для входу до стейкінгу без посередників досить високий. Потрібні технічні навички для розгортання ноди. А також кількадесят тисяч доларів. 

«Криптоінвесторам це складно зробити. Особливо при диверсифікованому криптопортфелі. Тому зазвичай люди користуються послугами посередників», – говорить експерт. 

Посередниками можуть бути криптобіржі чи стейкінг-пули. Вони ж виконують усю технічну роботу.

«В цьому випадку порогу для входу немає, підійде будь-яка сума. Але оскільки регулювання в сегменті стейкінгу крипти немає, інвестор має з усією серйозністю підійти до вибору майданчика», – попереджає Наталія Бойко. 

Довідка Investnews: Ноди в криптовалютах — це комп'ютери або пристрої, які зберігають копію блокчейну та підтримують його роботу. Вони перевіряють і підтверджують транзакції, забезпечуючи безпеку та децентралізацію мережі. Кожна нода допомагає синхронізувати дані між усіма учасниками криптомережі.

В чому полягає різниця між гнучким та фіксованим стейкінгом крипти

Застейкати свої гроші можна у стейблкоїнах або альткоїнах. Джерело: ШІ

Коли людина хоче використовувати стейкінг для отримання доходу у криптовалютах, вона має знати – існує гнучкий та фіксований стейкінг. В чому ж різниця? 

  • Фіксований стейкінг. Тут термін блокування токенів визначається на самому початку і більше не змінюється. Це дозволяє розрахувати підсумкову винагороду відразу. 

«Виходить свого роду внесок без можливості дострокового зняття коштів та поповнення», – говорить Бойко. 

  • Гнучкий стейкінг – пряма протилежність. Постійні зняття та поповнення коштів не дають можливості заздалегідь розрахувати його прибутковість. Висока волатильність крипторинка постійно вноситиме корективи.

«Через складність прогнозування криптовалют, фіксований стейкінг дає вищі результати. Він надійніший. Його можна використати як основу. Але при вдалому збігу обставин, гнучкий стейкінг може вирватися вперед. Він підійде як більш спекулятивне доповнення», – звертає увагу Бойко.

Як сплачуються відсотки інвесторам за стейкінг криптовалют

Виплата стейкінгового доходу щоденна, наголошує Наталія Бойко. Її розмір розраховується як річна відсоткова прибутковість (APY) у денному вираженні, помножена на мінімальний розмір рахунку за добу. 

«Якщо баланс у криптовалюті в конкретного інвестора знижувався, отже, і його дохідність знизиться. Це негативний вплив гнучкого стейкінгу», – говорить експерт. 

Важлива деталь: сама APY також може змінюватися. Вона залежить від результатів роботи посередника:

  • Обсяг зібраних комісій.
  • Середній період блокування токенів на платформі. 

«Також річна ставка стейкінгу залежить від подій конкретного блокчейну. Скільки було створено нових блоків, чи зросла активність у мережі, чи збільшилася кількість валідаторів», – перераховує Наталія Бойко. 

Як правильно обирати пропозиції для стейкінгу криптовалют

Наталія Бойко рекомендує інвесторам правильно фокусуватися на можливостях використання стейкінгу криптовалют: «Отримання відсоткового доходу від стейкінгу, це лише доповнення. Стейкінг не є головною причиною інвестування у криптовалюту. В основі має бути прогноз про значне підвищення ціни криптовалюти. Тобто, мова йде про альткоїни. У випадку зі стейблкоїніми мається на увазі зростання долара США до національної валюти». 

В таких умовах експерт вважає, що варто складати портфель для стейкінгу із найбільших криптопроектів. В основному має сенс орієнтуватися на першу десятку за ринковою капіталізацією. 

«Те саме стосується посередників – криптобірж або стейкінг-пулів. Це повинні бути найнадійніші платформи для стейкінгу», – говорить Бойко. 

Експерт наводить приклад. До кінця 2024 року криптовалютний бенчмарк може подорожчати на 30-35%. Це досить серйозний приріст. Він має забезпечити ралі в альткоїнах на 50-70%. 

«Річна ставка стейкінгу в “десятці” за ринковою капіталізацією в середньому становить 3-5%. За два-три місяці 2024 року, що залишилися, це може дати близько 1-1,5 % додаткового прибутку. Як видно, стейкінг тут просто доповнення», – говорить Наталія Бойко.

Довідка Investnews: Криптовалютний бенчмарк — це інструмент або показник, який дозволяє оцінити та порівняти ефективність різних криптовалют чи інвестиційних стратегій. Він показує, як криптовалюти чи ринки змінюються з часом, допомагаючи інвесторам приймати рішення на основі порівняння результатів.

Як виглядає стейкінг криптовалют на практиці 

Інвестори можуть розмістити свої криптовалюти на стейкінгу на відомих криптобіржах. Для цього, наприклад, на платформі Binance треба знайти вкладку Earn та обрати одну з наявних пропозицій. Тут можна застейкати свою криптовалюту у будь-яких монетах:

  • біткоїн (BTC),
  • стейблкоїни (USDT, UCDC та ін.), 
  • альткоїни (ETH, SOL, BNB та ін.).
Ось так виглядають пропозиції по стейкінгу криптовалют. Джерело: Binance.

Серед пропозицій можна знайти депозити з фіксованим (наприклад, 15% на весь термін депозиту) або гнучким відсотком (умовно, він буде змінюватися від 5 до 40% протягом доби). Також є можливість застейкати частину своїх грошей на декілька днів або навіть на рік. Все залежить від стратегії криптоінвестора. 

При виборі криптодепозита варто враховувати такий момент: усі криптовалюти можуть різко зростати або падати в ціні. Це значить, що інвестор може не тільки отримати дохід від відсотку криптодепозиту, а й від збільшення курсу монети. Але й існує великий ризик втрати частини портфелю у випадку, якщо вартість конкретної криптовалюти різко впаде, а забрати її зі стейкінгу не вдасться, оскільки монета може бути заморожена, умовно, на півроку-рік. 

Тому має сенс зберігати частину грошей на стейкінгу у стейблкоїнах, оскільки курс цих валют завжди залишається на одному рівні. Наприклад, вартість USDT прив’язана до долара із розрахунку 1:1.

Подібні записи

ЗАЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я

Події в країні