У 2024 році світова торгівля встановила новий рекорд, досягнувши обсягу в 33 трильйони доларів. Згідно зі звітом Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD), зростання на 3,7%, або 1,2 трильйона доларів, порівняно з попереднім роком, стало результатом позитивних економічних тенденцій.
Зростання світової економіки
Основним фактором, що сприяв цьому зростанню, стали послуги, які збільшилися на 9%, додавши до світової економіки 700 мільярдів доларів. Це становить майже 60% від загального приросту. Торгівля товарами також продовжила свій розвиток, збільшившись на 2%, або 500 мільярдів доларів.
Економіки, що розвиваються, продовжують випереджати розвинені країни за темпами зростання. Експорт та імпорт країн, що розвиваються, зріс на 4%, у той час, як у розвинених країнах відбулося зниження на 2%.
Загрози світовій торгівлі
Попри ці позитивні тенденції, на горизонті виникають серйозні загрози. Зростання геополітичної напруги, посилення протекціонізму та торгівельних суперечок можуть призвести до порушень у світовій торгівлі. На початку 2025 року торгівля залишається стабільною, але ескалація митних бар’єрів може мати негативний вплив на експорт, особливо для країн, що розвиваються.
Згідно з даними UNCTAD, сьогодні близько двох третин міжнародної торгівлі відбувається без мит, однак подальше підвищення митних ставок може серйозно загальмувати цей процес.